Družine z najstniki - Ko vzgoja odpove
Kadar delam z družinami, zato ne govorimo o vzrokih niti o krivdi. Govorimo raje o procesih, ki se odvijajo v družini, in o tem, kako jih lahko izboljšamo. V vsaki družini, v vsakem odnosu, so destruktivni in konstruktivni elementi. Dobro je, če jih najdemo, proučimo in nato skupaj poiščemo pot, kako bi lahko destruktivne procese spremenili oziroma omilili.
Pred nekaj leti sem na Danskem izvedel veliko raziskavo s tisoč bodočimi starši. Prosil sem jih, naj pogledajo za nekaj let v prihodnost in se vprašajo, kaj bi radi dosegli s svojo vzgojo, ko bo njihov otrok star 14 ali 15 let. Kaj jim je pomembno?
Na seznamu desetih stvari je bila na prvem ali drugem mestu vedno odgovornost. Nato sem posamezne udeležence prosil, naj mi dajo primer: Kaj natanko razumete pod pojmom odgovornost? Ko je odgovoril eden od partnerjev, se je pogosto izkazalo, da ima njegov oziroma njen partner povsem drugačno predstavo o tem, kaj odgovornost pravzaprav pomeni. Zato si moramo najprej zastaviti vprašanje: kaj sploh razumemo pod pojmom odgovornost?