Zdravstveni vodnik za vso družino - Nepogrešljiv priročnik za vsa življenjska obdobja
Obravnava duševnih motenj
Nekoč so ljudje čustvene težave zaupali vaškemu župniku, družinskemu zdravniku ali vaški vračarici. Dandanes lahko njihovo vlogo prevzame psihiater, ki je usposobljen za to, da prisluhne varovančevim težavam, ga podpira in mu svetuje, Seveda ni nič narobe, če se človek v stiski zateče k prijateljem, vendar ti pogosto nimajo dovolj časa za pogovor, poleg tega pa težko dajo nepristranski nasvet.
Svetovalec bolniku obzimo prisluhne in ga podpira, temelj njunega odnosa pa je zaupanje, Namen svetovanja je bolniku omogočiti vpogled v vzroke njegovih težav in mu pokazati nove poti za njihovo odpravljanje, Tako ga resimo vloge žrtve in mu omogočimo, da vzame vajeti v svoje roke, Med svetovanjem bolnik oceni svoje odzive na težave, izzive, medosebne odnose in službene obremenitve ter spozna nove, učinkovitejše poti ukrepanja, Nauči se tudi jasnejšega in bolj neposrednega izražanja - povedati, kar misli, ter prositi za tisto, kar želi, sicer odločno, vendar brez napadalnosti.
Kratkotrajno zdravljenje, ki se nanaša na neko težavo, lahko traja le nekaj tednov, hujše psiaoloske težave pa zahtevajo dolgotrajnejšo, morda večmesečno strokovno obravnavo.
Zdravstveni vodnik za vso družino; Avtorica: Dr. Miriam Stoppard; Mladinska knjiga Založba d.d., Ljubljana 2007,
www.emka.si