Zdravstveni vodnik za dolgo življenje
Nehajte kaditi cigare in ne le da boste zmanjšali tveganje za raka ust in pljuč, temveč boste imeli tudi več denarja v svojih žepih. Vaši sodelavci bodo cenili, da vam sapa ne zaudarja več po cigarah, pa tudi vaša obleka, avto in hiša bodo dišali veliko lepše.
Obljubite si, da ne boste nikoli več kupili cigar. Ko vam zmanjka trenutne zaloge, izberite bolj zdrav način preživljanja časa, na primer, počasi srkajte kozarec dobrega vina. V nasprotju s kajenjem cigaret je kajenje cigar navadno le občasna pregreha, ne odvisnost, zato boste nekoliko laže nehali.
Ne nasedajte kulturi kadilcev cigar. Čeprav se morda zdi, da je občasna cigara s prijatelji nekaj moškega, klasičnega in celo elegantnega, ni res. Veliko boljših načinov je, s katerimi lahko pokažete solidarnost s svojimi prijatelji in sodelavci, ne da bi tako zelo škodovali svojemu telesu.
Zmanjšajte velikost. Se ne morete odpovedati občasni cigari? Kadite najmanjše možne.
Opazujte učinke kajenja v preteklosti. Redno si merite krvni tlak in holesterol, da čim prej zaznate možnost nastajanja bolezni srca. Povejte svojemu zdravniku glede kajenja in bodite pozorni na opozoriina znamenja morebitnega pljučnega raka, kot so stalna bolečina v prsih, pomanjkanje sape ali kašljanje krvi.
Opozorite svojega zobozdravnika, naj bo pozoren na znamenja raka v ustih. Bodite pozorni na opozoril na znamenja oralnega raka, kot so razjede na ustnicah, dlesnih ali v notranjosti ust, ki se nočejo zaceliti, debele grudice v licih, otrplost, težave s požiranjem ali občutek, da se vam je nekaj zataknilo v grlu.
Zdravstveni vodnik za dolgo življenje; Avtorja: Debra Gordon, Sari Harrar; Mladinska knjiga Založba d.d., Ljubljana 2010,
www.emka.si