Šolar na poti do sebe - Oblikovanje osebnosti
Vsebin za to delavnico je veliko. Mentorji naj bi se pri preskušanju z njimi zadržali kakšen mesec ali dva, če srečanja potekajo enkrat tedensko. Tudi kasneje naj bi se vračali k tem vsebinam, da bi preverili učinkovitost preoblikovanja motečih vzorcev. Mentor naj udeležence opozarja, naj bodo kritični do preozkih vzorcev, ker so znak preveč togih socialnih predstav in povzročajo ozkosrčnost, pristranskost ter nesposobnost prožne širine dopuščanja drugačnosti.
Kažejo na pomanjkanje varnosti v sebi in v socialnem okolju, ki teži k enakosti, ne k enakopravnosti. Tudi vsak poudarjen nacionalizem je enostranski in nevaren vzorec, kot je nevarno poudarjanje ene same vere, ene kulture, enih običajev, enih socialnih predstav. Starši, učitelji in predvsem pomembni predstavniki javnega življenja naj bi se tega zavedali.
V tej delavnici bo šolar preveril, če je (že) sposoben oceniti svoje dejanske sposobnosti in če si zna zastaviti ustrezne cilje oz. če (že) zna svoja pričakovanja prilagoditi možnostim, ki mu jih določa okolje. Preveril bo tudi, koliko (že) zaupa vase in v lastne sposobnosti pri reševanju vsakdanjih problemov oz. koliko. si zna iz okolja sam vzeti (izboriti) tisto, kar potrebuje. Razvajen šolar je namreč navajen, da drugi rešujejo njegove probleme, zato ne zna oceniti dejanskega dogajanja in si zastavlja previsoke cilje. Iz okolja si ne zna vzeti tistega, kar potrebuje, tudi znanja ne.