Ameriški slamnik - prednosti, uporaba in možni stranski učinki

petek, 12 maj 2023

Ameriški slamnik ali Echinaceja je divje cvetoča rastlina, znana po svojih zdravilnih lastnostih, ki temeljijo na tradicionalni uporabi. Najbolj razširjena in priljubljena vrsta Echinaceje je škrlatna Echinaceja.



AMERIŠKI SLAMNIKSplošno o ameriškem slamniku | Slike ameriškega slamnika | Prednosti rastline | Echinacea v kozmetiki | Način uporabe | Previdnostni ukrepi | Vprašanja in odgovori Viri/reference



Splošne informacije o Ameriškem slamniku

Ameriški slamnik izvira iz Severne Amerike in je prepoznaven po cvetovih, ki so podobni marjetici, običajno so vijoličasti. Ameriški slamnik, ki so ga prvotno uporabljali avtohtoni ameriški staroselci, se že od 18. stoletja uporablja kot tradicionalno zeliščno zdravilo za vrsto stanj, kot so kašelj, prehlad, opekline, okužbe in manjše rane.

Korenino Echinaceje naj bi v preteklosti prav tako žvečili za lajšanje bolečin zaradi zobobola in okužb grla. Dandanes pa se ameriški slamnik po vsem svetu uporablja za lajšanje simptomov prehlada (na podlagi tradicionalne rabe).

Ameriški slamnik sodi med košarice (družina Asteraceae) in je trajna zelika, ki zraste 60-180 cm visoko. Listi so celorobi, lahko so nasprotni ali premenjalni in so dolgi 7-20 cm. Korenika ima številne stranske koreninice. Okrasni cvetovi zbujajo pozornost s svojimi rdečimi venčnimi listi. Pojavljajo se tudi bele sorte. Slamnik cveti skozi vse poletje. Korenike izkopavamo spomladi ali jeseni.

V zeliščnih pripravkih se uporabljajo tri vrste Echinaceje:

  • Echinacea purpurea
  • Echinacea pallida in
  • Echinacea angustifolia

Pred letom 1950 in uvedbo antibiotikov je imela Echinaceja cenjen status zdravilca. Ko se je zdravstvena industrija korenito spremenila, so antibiotiki postali glavni in slavna rastlina je izgubila velik del ugleda in spoštovanja. Ameriški slamnik ali Echinaceja pa je predvsem zaradi svojega čudovitega izgleda postala priljubljena rastlina predvsem za gojenje v Severni Ameriki.

Video vsebina: 80 najrazličnejših vrst Echinaceje

Učinkovine, ki jih vsebuje korenina ameriškega slamnika, se bistveno razlikujejo od tistih v zgornjem delu rastline. Če analiziramo korenine, lahko vidimo, da imajo le-te visoke koncentracije hlapnih olj, medtem ko deli, ki rastejo nad tlemi, običajno vsebujejo več polisaharidov.



Slike ameriškega slamnika

ameriški slamnik

Slika: prikaz ameriškega slamnika



Kratka zgodovina uporabe ameriškega slamnika

Ameriški slamnik, ki so ga odkrili domorodci Velikih nižav, se kot učinkovito zeliščno zdravilo uporablja že več kot 400 let.

Ameriški slamnik je predstavljal primarno zdravilo domorodnih ljudstev Severne Amerike, ki so uporabljali obkladke iz korenin za rane, ugrize, pike in kačje ugrize. Ameriški slamnik so grgrali celo pri zobobolu in vnetih dlesnih ter pili zvarke pri prehladu, črnih kozah, ošpicah, mumpsu in artritisu - ampak ali je pri teh težavah res uspešen in učinkovit?

Čeprav so Ameriški slamnik prevzeli Evropejci, je ameriški slamnik ostal ljudsko zdravilo, dokler dr. H. C. F. Meyer ni patentiral zdravila, ki je kot skrivno sestavino vsebovalo Echinacejo, kot sredstvo za čiščenje krvi in končno zdravilo za ugrize klopotače. Dandanes se Echinacea ne uporablja za te namene, saj žal tako vsestranske učinkovitosti ne premore.

Video vsebina: zgodovinski pregled in uporaba Echinaceje

Prva poročila o zdravilnem učinku Ameriškega slamnika v Severni Ameriki, so objavljena leta 1762 v delu Flora Virginica, v Evropi pa žal niso naletela na veliko pozornosti. Leta 1897 so v nemškem farmacevtskem časopisu Apotheker Zeitung prvič poročali o uporabi ozkolistne Echinaceje.

Sredi tridesetih let prejšnjega stoletja je prišlo do tako velikega povpraševanja, da se je farmacevt Madaus odpravil v Ameriko po semena in potaknjence za vzgajanje. Kasneje je prejel pošiljko s podobno vrsto - ameriškim slamnikom. Od tedaj naprej se je uveljavila v Evropi in postala najpogosteje uporabljena zdravilna rastlina v Nemčiji. Danes tudi v Severni Ameriki od vseh vrst Echinaceje pridelajo največ ameriškega slamnika.



Prednosti ameriškega slamnika

Ameriški slamnik ima dolgo zgodovino tradicionalne uporabe pri različnih zdravstvenih težavah. Rastlino so predvsem v pretekloati uporabljali kot širokospektralno sredstvo, gojijo pa jo v skoraj vseh vrtovih zdravilnih zelišč.

Krepitev imunskega sistema

V Nemčiji, kjer so prehranska zelišča regulirana s strani vlade, so nadzemni deli vrste Echinacea purpurea dejansko odobreni kot naravno zdravilo za preprečevanje in zdravljenje okužb sečil, okužb zgornjih dihal, prehladov in ran, ki se počasi celijo.

Video vsebina: 5 prednosti uporabe rastline

Izvleček Echinaceje je pravzaprav tinktura iz zgornjega dela rastline. Številne kemične sestavine Echinaceje imajo lahko pomembno terapevtsko vrednost, zato se rastlina pogosto uporablja za lajšanje simptomov prehlada. Glavne sestavine te rastline so eterična olja, flavonoidi, inulin, polisaharidi in vitamin C.

Ameriški slamnik lahko okrepi imunski sistem vašega telesa in vam pomaga v boju proti prehladom in gripam (on hold botanicals). Rastlina vsebuje učinkovite sestavine, ki telesu pomagajo pri ustvarjanju belih krvnih celic. Ko se vaša zgornja dihala (nos, usta in grlo) okužijo, te bele krvne celice delujejo v vašem imunskem sistemu za boj proti okužbi.

Video vsebina: 9 prednosti uporabe rastline

Ameriški slamnik je naravno obogaten z učinkovitimi spojinami, ki delujejo kot antioksidanti (on hold botanicals). Nekateri od teh antioksidantov so flavonoidi, cikorična kislina in rožmarinska kislina. To so molekule, ki pomagajo braniti celice pred oksidativnim stresom, stanjem, ki je povezano s kroničnimi boleznimi.



Učinkovitejša nega obraza in kože

Spojine v cvetovih Echinaceje so bogate s tanini, ki spodbujajo nastajanje bolj gladke in napete kože. Rastlina Echinaceja je obogarena s spojinami, ki delujejo kot antioksidanti. Izvleček Echinaceje ima v kozmetičnih kremah tudi učinek krčenja kožnih celic, kar vodi do manj vidnih drobnih linij in gub na obrazu. Te molekule lahko skrčijo pore in povzročijo bolj čvrsto in napeto kožo.

Echinacea je prav tako odlična za odpravljanje morebitnih aken. Lastnosti te rastline pomirjajo razdraženo kožo in preprečujejo širjenje nečistoč, ki povzročajo akne in zamašene pore. Hranilna kozmetika, ki vključuje Echinacejo, lahko pomaga pri pomirjanju kože, hkrati pa lajša ter preprečuje akne.

Slika: Echinacea, rastlina številnih učinkov

rastlina-echinacea-lekarna

Zdravila za zdravljenje aken pogosto vključujejo močne sušilne sestavine, ki koži odstranijo naravna olja. To lahko pogosto poruši ravnovesje ter pH kože in nadalje povzroči, da koža prekomerno proizvaja sebum z namenom, da nadomesti prekomerno dehidracijo in suhost, kar lahko dolgoročno povzroči nastanek še večje količine aken.

Ne samo, da Echinaceja odlično pomirja kožo, poleg tega ima tudi pozitiven učinek na vlažilno bariero kože. Lokalno nanašanje izvlečka škrlatne Echinaceje v obliki kreme do dvakrat na dan poveča raven lipidov, ceramidov in holesterola v kožni pregradi. Povišane ravni ceramida v koži so odgovorne za lajšanje simptomov, povezanih z atopičnim ekcemom.



Načini uporabe in jemanje

Vsi dodatki z ameriškim slamnikom niso ustvarjeni enako. Delovanje zeliščnega dodatka Echinaceje je odvisno od tega, kateri del rastline se uporablja. Echinacejo lahko uporabljate v kapsulah, kot pršilo za grlo, kot kozmetiko ali kot tekoči vodni izvleček. Ne glede na to, katero obliko izberete, bo vaše telo zlahka izkoristilo prednosti te čudovite rastline.

Video vsebina: je Echinacea tako učinkovita kot tamiflu?

Odmerek se razlikuje glede na to, katera rastlinska vrsta in del rastline je bil uporabljen. Strokovnjaki menijo, da je ameriški slamnik najučinkovitejši, če ga vzamete ob prvih znakih prehlada, lahko pa učinkuje tudi, ko je prehlad že v polnem razmahu.

Obstaja več preprostih načinov za uživanje ameriškega slamnika vsak dan:

  • Čaji: dele posušene rastline namočite nekaj minut v vroči vodi in popijte še vročega, za sladkanje pa dodajte malo medu po okusu.
  • Olja: vzemite nekaj kapljic peroralno, ko se začnejo kazati simptomi vnetja in prehlada.
  • Tinkture: izpirajte ureznine in rane s tinkturami na osnovi etanola ali jemljite čiste tinkture, primerne za živila, peroralno za splošno korist za zdravje.



Previdnostni ukrepi glede ameriškega slamnika

Uporaba zelišč je starodaven pristop h krepitvi telesa in k zdravljenju bolezni. Vendar pa zelišča vsebujejo aktivne snovi, ki lahko sprožijo stranske učinke in medsebojno delujejo z drugimi zelišči, dodatki ali zdravili. Pred uporabo katerihkoli zelišč se zato posvetujte s svojim zdravnikom.

Osebe s tuberkulozo, levkemijo, sladkorno boleznijo, boleznimi vezivnega tkiva, multiplo sklerozo, virusom HIV, kakršnimi koli avtoimunskimi boleznimi ali morebitnimi boleznimi jeter naj se o jemanju dodatkov ameriškega slamnika posvetujejo z zdravnikom - večinoma uporaba ni priporočljiva.

Echinaceja lahko prav tako zmanjša učinkovitost nekaterih zdravil, ki zavirajo imunski sistem. Iz tega razloga se morajo osebe, ki imajo transplantirane organe in morajo jemati imunosupresivna zdravila, pogosto izogibati tej rastlini.

V redkih primerih lahko Echinaceja povzroči alergijske reakcije, ki segajo od blagega izpuščaja do anafilaksije. Osebe z astmo in alergijami so lahko izpostavljeni povečanemu tveganju za razvoj teh neželenih učinkov. Ljudje z alergijami na rastline iz družine marjetic ne smejo jemati te rastline.

Manj pogosti neželeni učinki lahko vključujejo želodčne težave, slabost, omotico in suhe oči. Če se jemlje peroralno, lahko Echinaceja povzroči začasno omrtvičenost in mravljinčenje jezika.

Kljub pomislekom, da Echinaceja morda ni varna za nosečnice ali doječe matere, dokazi kažejo, da uporaba Echinaceje med nosečnostjo ne poveča tveganja za prirojene napake ali druge zdravstvene težave na plodu. Potrebnih pa je še več raziskav, da se domneva dokončno in temeljito potrdi. Smiselno je tudi, da se izogibate uporabi Echinaceje med nosečnostjo ali dojenjem, dokler ne bodo izvedene bolj prepričljive študije.



Raziskave o Ameriškem slamniku

  • V več nadzorovanih raziskavah, v katerih je sodelovalo več kot 300 bolnikov, so nedvoumno dokazali, da se simptomi prehlada ob uživanju pripravkov ameriškega slamnika hitro izboljšajo. Pri bolnikih, ki so uživali placebo, so primerljivi simptomi trajali občutno dlje.
  • Več kot 500 prostovoljcev je prejemalo različne pripravke zeli in korenine ameriškega slamnika. Pri prvih znakih prehlada so največ sedem dni dnevno uživali 2-krat po tri tablete. Pri osebah, ki so uživale placebo, so bili simptomi prehlada občutno hujši kot pri tistih, ki so uživali 95 odstotkov zeli in 5 odstotkov korenine ameriškega slamnika. Zdravilo, pripravljeno izključno iz korenine ameriškega slamnika, pa se ni izkazalo kot učinkovito.
  • Dober učinek pri zdravljenju bronhitisa so pokazale tudi raziskave z več kot 1400 bolniki brez preverjanja s placebom, ki so dobili injekcijo izvlečka ameriškega slamnika.



Ameriški slamnik, kontraindikacije in stranski učinki

O kontraindikacijah

Če ste alergični na košarice, pripravkov ameriškega slamnika ne uporabljajte. Osebe s kroničnimi obolenji, kot so tuberkuloza, AIDS in multipla skleroza, ali drugimi avtoimunskimi obolenji naj ga prav tako ne uporabljajo. Enako velja pri uživanju zdravil za nižanje imunske obrambe. Načeloma uživanje pripravkov ameriškega slamnika ne sme presegati osem tednov, saj izsledkov o dolgoročnih raziskavah še ni.

Stranski učinki

V posameznih primerih je povzročil reakcije zaradi preobčutljivosti (alergije), kot so kožni izpuščaji, srbenje, otečen obraz, težave pri dihanju, omotica in padec krvnega tlaka. Pri zunanji uporabi doslej ni ugotovljenih stranskih učinkov.



Pogosta vprašanja



Ali se ameriški slamnik uporablja za lajšanje simptomov prehlada? Kateri je najboljši način uživanja te rastline v tem primeru?

Pripravki rastline Echinacea se pogosto uporabljajo v Evropi in Severni Ameriki za lajšanje prehlada. Pripravki iz Echinaceje, ki so na voljo na trgu, se med seboj zelo razlikujejo, saj se uporabljajo različne vrste in deli rastline ter različne metode izdelave.

Echinacea ima naravne antioksidatine lastnosti in lahko pomaga krepiti imunski sistem (on hold botanicals). Echinacea deluje tudi na zdravje dihal in tako zmanjša simptome prehlada ali gripe (on hold botanicals), kot so kašelj in suho ter boleče grlo.

Izvleček Echinaceje je pravzaprav tinktura iz zgornjega dela rastline. Številne kemične sestavine Echinaceje imajo lahko pomembno terapevtsko vrednost, zato se rastlina pogosto uporablja za lajšanje simptomov prehlada. Glavne sestavine te rastline so eterična olja, flavonoidi, inulin, polisaharidi in vitamin C.

Echinacejo lahko uporabljate v kapsulah, tabletah, kot pršilo za grlo ali kot tekoči vodni izvleček. Ne glede na to, katero obliko izberete, bo vaše telo zlahka izkoristilo prednosti te čudovite rastline[1].



Ali se ameriški slamnik uporablja v kozmetiki za nego kože? Kakšne so prednosti?

Echinachea je kot sestavina za nego kože bogata z antioksidanti in koži nudi neverjetne koristi, kot so spodbujanje proizvodnje kolagena, zaščita ter pomirjanje kože in zagotavljanje vlage. Rastlina vsebuje alkilamide, glikoproteine in polisaharide, ki skupaj prispevajo k pomirjevalnim učinkom, zaradi česar je primerna tudi za tiste s kožo, nagnjeno k luskavici in ekcemom.

Občutljive kožne bolezni, kot sta luskavica in ekcem, lahko povzročijo veliko nelagodje. Echinacea ne le pomirja občutljivo kožo, ampak lahko pomaga tudi pri zaščiti kože pred agresivnimi elementi (zlasti vroče in hladno okolje, kar lahko izsuši kožo).

Za razliko od tradicionalnih vlažilnih sestavin, Echinaceja kožo neguje od znotraj navzven in poveča vlažnost vaše kože s povečanjem ravni epidermalnih lipidov, ceramidov in holesterola. Vse naštete prednosti ohranjajo zaščitno zunanjo plast vaše kože učinkovito, kar pomeni, da lahko sčasoma uide manj vlage.

Echinacea je prav tako odlična za odpravljanje in regulacijo aken. Lastnosti te rastline pomirjajo razdraženo kožo in preprečujejo širjenje nečistoč, ki povzročajo akne in zamašene pore. Hranilna kozmetika, ki vključuje Echinacejo, lahko pomaga pri pomirjanju kože, hkrati pa lajša ter preprečuje akne.



Ali obstajajo nevarnosti uživanja ameriškega slamnika?

Čeprav vsi stranski učinki niso znani, se domneva, da je Echinaceja varna, če jo jemljete kratkotrajno. Echinacea, ki se nanese dermalno na kožo v lokalni obliki, lahko povzroči srbeč ali rdeč kožni izpuščaj. Če ste noseči ali dojite, se pred uporabo Echinaceje posvetujte z zdravnikom[2].



Neželeni učinki so redki in so lahko sledeči:

  • vročina, vneto grlo
  • bolečine v mišicah ali sklepih
  • nenavaden ali neprijeten okus v ustih
  • slabost, bruhanje, bolečine v trebuhu, driska
  • glavobol, omotica, zmedenost
  • suha usta, otrplost v jeziku
  • težave s spanjem

Izogibajte se kavi, čaju, energijskim pijačam ali drugim izdelkom, ki vsebujejo kofein. Jemanje Echinaceje s kofeinskimi izdelki lahko poveča stranske učinke kofeina, kot so glavobol, povišan srčni utrip in občutek živčnosti.

Osebe s tuberkulozo, levkemijo, sladkorno boleznijo, boleznimi vezivnega tkiva, multiplo sklerozo, virusom HIV, kakršnimi koli avtoimunskimi boleznimi ali morebitnimi boleznimi jeter ne smejo jemati dodatkov ameriškega slamnika.

Echinaceja lahko prav tako zmanjša učinkovitost zdravil, ki zavirajo imunski sistem. Iz tega razloga se morajo osebe, ki imajo transplantirane organe in morajo jemati imunosupresivna zdravila, izogibati tej rastlini. Ljudje z alergijami na rastline iz družine marjetic ne smejo jemati ekstraktov te rastline.

Uporabite Echinacejo točno tako, kot je navedeno na etiketi ali kot vam je predpisal zdravnik. Ne uporabljajte v večjih ali manjših količinah ali dlje, kot je priporočeno. Ko razmišljate o uporabi zeliščnih dodatkov, se posvetujte s svojim zdravnikom[3].



Viri in reference

Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga

1. Echinacea - https://www.mountsinai.org

2. Echinacea - https://www.nccih.nih.gov

3. Echinacea - Uses, Side Effects, And More - https://www.webmd.com



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.