Iskanje po vsebinah

Uši - neprijetna skrita nadloga!

ponedeljek, 22 maj 2023

Uši so majhni zajedavci, ki živijo na človeškem telesu in se hranijo s krvjo. Redko povzročajo resne zdravstvene težave, so pa nadležne in nalezljive. Približno vsake štiri ure se uš zagrize v majhno krvno žilo v koži in se hrani. Ugriza ne čutite, ker v kožo vbrizga anestetik. Pozneje pa začnejo ugrizi srbeti - s praskanjem lahko povzročite okužbo.



UŠISplošno o ušeh | Slike uši | Simptomi | Vzroki | Zdravljenje | Konvencionalna medicina | Alternativna medicina | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference



Uši so majhne, parazitske žuželke, ki se prehranjujejo s človeško krvjo. Njihova prisotnost je pogosto povezana z neprijetnostmi, srbenjem in socialno stigmo. Uši so lahko zelo nalezljive in se prenašajo predvsem s tesnim stikom z okuženimi osebami ali preko deljenja osebnih predmetov, kot so klobuki, glavniki in posteljnina.

Obstajajo tri glavne vrste uši, ki prizadenejo ljudi:

  • uši na glavi,
  • uši na telesu in
  • sramne uši.

Uši na glavi so najpogostejše, zlasti med otroki, medtem ko se telesne uši pogosto pojavljajo v situacijah slabe higiene. Sramne uši pa so specifične za predel genitalij in se prenašajo predvsem pri spolnem stiku.

Naglavne uši (Pediculus humanus capitis) so velike za sezamovo zrno in jih lahko vidite, čeprav se na svetlobi hitro skrijejo. Njihova jajčeca, imenovana gnide, so komaj vidne, belkaste pike, prilepljene na lase. Naglavne uši so izjemno nalezljive, posebej med šolskimi otroki. Naglavne uši dobi dvakrat več deklic kot dečkov, ne zaradi dolžine las, ampak zato, ker imajo deklice med sabo več telesnih stikov in si pogosteje izposojajo osebne stvari (klobuke, obleke, glavnike, slušalke), s katerimi se prenašajo uši.

Video vsebina: uši, vzroki pojava, simptomi in tehnike odstranjevanja

Zgodovina uši sega tisočletja nazaj; omembe o njih najdemo v starih besedilih in arheoloških najdbah. Uši so bile v preteklosti pogosto povezane z revščino in slabo higieno, vendar se lahko pojavijo tudi pri ljudeh z dobro higieno.



Slike uši

Uši na lasišču so običajno sivo-bele barve in brez kril, kar jih dela težko opazne. Njihova velikost je približno 1-2 mm, kar pomeni, da jih je mogoče zlahka spregledati. Pri pregledu lasišča je priporočljivo uporabiti dobro osvetlitev, saj se uši pogosto skrivajo blizu korenin las, zlasti na zatilju in za ušesi.

Slika: Prikaz uši na laseh in koži.

uši-na-glavi

Poleg odraslih uši je pomembno prepoznati tudi gnide, ki so jajčeca uši. Gnide so običajno rjave barve in se prilepijo na lase blizu lasišča. Po izpraznjenju lupine postanejo bele in so še bolj opazne.

Simptomi uši

Simptomi okužbe z ušmi se običajno začnejo s srbenjem lasišča, ki ga povzroča alergijska reakcija na slino uši. To srbenje je lahko zelo intenzivno in se pogosto poslabša ponoči. Poleg srbenja se lahko pojavijo tudi rdeče pike ali izpuščaji na lasišču in okoli ušes.

  • Naglavne uši: hudo srbenje po lasišču, posebej za ušesi in v zatilju.
  • Uši na telesu: nepojasnjene praske po telesu, koprivnica, ekcem in rdeči mozolji na ramenih in po trupu.
  • Sramne uši: stalno srbenje v predelu sramnih dlak, lahko tudi izpuščaj.

Pri pregledu lasišča lahko opazite tudi prisotnost odraslih uši, ki so običajno sive ali rjave barve, ter gnide, ki so jajčeca uši in se prilepijo na lase blizu lasišča. Gnide so sprva rjave barve, po izpraznjenju lupine pa postanejo bele in lažje opazne.

Video vsebina: Naglavne uši - simptomi in zdravljenje.

Zgodnje prepoznavanje simptomov in ustrezno zdravljenje sta ključna za preprečevanje širjenja okužbe na druge osebe ter za zmanjšanje nelagodja, ki ga povzročajo uši. Pomembno je, da ob prvih znakih okužbe takoj ukrepate, saj lahko neobdelane okužbe vodijo do resnejših težav, kot so bakterijske okužbe kože.

POSVETUJTE SE Z ZDRAVNIKOM če potrebujete pomoč pri odstranjevanju uši ali je zaradi praskanja prišlo do okužbe.



Vzroki za nastanek uši

V nasprotju s splošnim prepričanjem uši niso znak slabe higiene. Naglavne uši imajo celo raje čiste kot umazane lase. Uši so razširjene po vsem svetu, kjer ljudje prebivajo tesno drug ob drugem, npr. v šolah.



Zdravljenje - kako odstraniti uši?

Obstaja več načinov za odstranitev uši, vključno s kemičnimi in mehanskimi metodami. Na voljo so različni preparati, kot so šamponi in losjoni, ki vsebujejo aktivne snovi za uničenje uši in njihovih jajčec (gnid). Uporaba teh izdelkov zahteva skrbno upoštevanje navodil za uporabo, da se zagotovi njihova učinkovitost.

Slika: Odstranjevanje uši na laseh pri otroku.

uši-in-zdravljenje

Poleg uporabe preparatov je pomembno tudi temeljito čiščenje oblačil, posteljnine in drugih predmetov, ki bi lahko prišli v stik z ušmi. To vključuje pranje pri visokih temperaturah ali pa shranjevanje predmetov v neprodušnih vrečkah za določen čas, da se prepreči ponovna okužba.



Konvencionalna medicina

Najpogostejši postopek odstranjevanja naglavnih uši je, da odrasle uši pobijete z insekticidnim šamponom, gnide pa odstranite s posebnim gostim glavnikom. Najvarnejši in najučinkovitejši pripravek je losjon krotamitona, ki ga dobite brez recepta. Da dosežete najboljši učinek, natančno upoštevajte navodila. Zdraviti se morajo vsi družinski člani; okoli 60% otrok z ušmi ima sorodnike, ki jih prenašajo.

Zaradi preprečevanja širjenja uši naj otroci ne gredo v šolo, dokler uši ne odstranite. Vse obleke, posteljnino in brisače operite v vroči milnici in posušite z vročim zrakom. Posteljnino in druge stvari lahko tudi razkužite: zaprite jih v plastično vrečko za 14 dni - gnide se v enem tednu izležejo in umrejo od lakote. Glavnike, krtače in pokrivala razkužite tako, da jih za 10 minut namočite v vročo milnico.

Video vsebina: Kako odstraniti naglavne uši?

Če neradi uporabljate insekticide, poskusite uši odstraniti le s česanjem. Lase umijte z navadnim šamponom in regeneratorjem in jih pustite mokre. Z gostim glavnikom počasi delajte potege vedno skozi le en pramen las stran od glave. Uši bodo ostale na glavniku ali bodo padle na tla. Po vsej glavi morate napraviti vsaj 30 potegov z glavnikom. Ponavljajte vsake tri dni. Ker mlade uši prvi teden še ne ležejo jajčec, boste v dveh tednih česanja odstranili vse uši.

Sramne uši lahko zdravite z zdravili v prosti prodaji, ki vsebujejo piretrine (naravne insekticide). Zdraviti se morajo tudi spolni partnerji. Sramne uši včasih najdemo na obrveh ali trepalnicah; odstranite jih z ustreznim očesnim mazilom.

Za zdravljenje belih uši celo telo umijte z vodo in milom. Če to ni učinkovito, uporabite insekticidno sredstvo, s katerim ponavadi ubijete vse uši. Vso obleko in posteljnino operite v vroči vodi in posušite z vročim zrakom. Obleke spravite za dva tedna v plastične vrečke ali jih razkužite s suho vročino 60 °C od tri do pet dni.



Alternativni načini

Z mnogimi alternativnimi metodami se boste uši lažje znebili.

Video vsebina: kako zdraviti oziroma odstraniti uši brez kemikalij?

Preverite različne metode odstranjevanja uši pri človeku. Pravimo jim alternativni načini.



Aromaterapija

Lase si umijte in jih počasi spirajte z eteričnima oljema rožmarina (Rosmarinus officinalis) in rdečega timijana (Thymus vulgaris); vsakega 6 kapljic zmešajte s pol litra tople vode. To kombinacijo lahko zamenjate z 12 kapljicami eteričnega olja sivke (Lavandula officinalis). Lase sušite na zraku (ne s sušilnikom za lase), nato jih prečešite z gostim glavnikom. Za preprečevanje namočite glavnik v vodo z 10 kapljicami eteričnega olja rdečega timijana in temeljito prečešite lase.



Homeopatija

Odvisno od simptomov, vam lahko strokovnjak predpiše različna zdravila; za otroke, ki imajo naglavne uši - npr. psorinum (30c).



Preprečevanje naselitve uši

Preprečevanje ponovne naselitve uši je prav tako pomembno kot začetno zdravljenje. To posebej velja za naglavne uši, ki se hitro razširjajo z glave na glavo. Če pri otroku odkrijete uši, takoj obvestite šolo ali drugo ustanovo, ker jih imajo verjetno tudi sošolci.

Video vsebina: kako preprečiti infestacijo uši?

Pogovorite se z otroki in njihovimi prijatelji, da se bodo tveganja zavedali. Morda vam o tem ni prijetno govoriti s tujimi ljudmi, vendar se zavedajte, da so uši družbena bolezen, ki se lahko le družbeno odpravi.



Vprašanja in odgovori



Kakšne zdravstvene težave povzroča prisotnost uši?

Ni znano, da bi naglavne uši prenašale kakršno koli bolezen, zato ne predstavljajo nevarnosti za zdravje. Okužbe z naglavnimi ušmi so ponavadi asimptomatske, zlasti ob prvi okužbi ali če je okužba blažja[1].



Kaj se zgodi, če imate uši predolgo časa na sebi?

Če ste dlje časa infestirani s telesnimi ušmi, se lahko pojavijo kožne spremembe, kot sta zadebelitev kože in njeno razbarvanje – zlasti okoli pasu, dimelj ali zgornjega dela stegen. Prav tako je morebiti problematično širjenje bolezni. Telesne uši lahko prenašajo in posledično tudi širijo nekatere bakterijske bolezni, kot so tifus, recidivna vročica ali mrzlica[2].



Ali lahko plešasti ljudje dobijo uši?

Da, vendar se takšne uši zelo težko hranijo in posledično hitro odmrejo. Uši se sicer lahko poskušajo pritrditi, vendar je okolje neprimerno za njihovo preživetje. Medtem ko lahko plešaste ljudi sicer začasno prizadanejo naglavne uši, pogosto odidejo k primernejšemu gostitelju ali zgolj odmrejo. Tanki ali občasni lasje lahko navkljub manjšemu številu še vedno pritegnejo uši[3].



Ali lahko uši živijo v vaših laseh tudi več let?

Odrasle uši lahko na človeški glavi preživijo do 30 dni. Za življenje se morajo odrasle uši hraniti s krvjo večkrat na dan. Brez obrokov krvi bo uš poginila že v 1 do 2 dneh[4].



Viri in reference

Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga

  1. Head Lice Disease - https://www.cdc.gov
  2. Body lice - https://www.mayoclinic.org
  3. Can You Get Head Lice if You're Bald? - https://www.theliceremovalclinic.com
  4. Head Lice Biology - https://www.cdc.gov

Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.