TROMBOZA, VENSKA TROMBOZA - strdek v NOGI

četrtek, 08 december 2022



Krvni strdek v globoki veni noge, medenice in včasih celo roke se imenuje globoka venska tromboza. Ta vrsta krvnega strdka ne povzroči srčnega infarkta ali možganske kapi. Krvni strdek v žilicah pljuč se imenuje pljučna embolija, ki je lahko tudi smrtno nevarna. Preverite dejavnike tveganja. 

 

VENSKA TROMBOZA in PLJUČNA EMBOLIJASimptomi venske tromboze | Posvet z zdravnikom | Opozorilni znaki | Dejavniki tveganja - izogibajte se jih! | Simptomi pljučne embolije | Preprečevanje nastanka tromboz | Vprašanja in odgovori Viri/reference

STRDEK - KRVNI STRDKISimptomi nastanka strdka | Posvet z zdravnikom | Vzroki nastajanja strdkov | Zdravljenje | Konvencionalna medicina | Alternativni načini | Preprečevanje nastanka strdkov | Vprašanja in odgovori Viri/reference



Globoka venska tromboza (GVT) se pojavi, ko krvni strdek (oziroma tromb) nastane v eni ali več globokih venah v telesu, običajno v nogah. Bolečine v nogah in otekanje sta lahko posledici prav globoke venske tromboze. Simptomi, ki jih ponavadi pri tovrstnih boleznih lahko opazimo oziorma začutimo pri globoki venski trombozi niso signifikantne, včasih se zgodi celo, da posebnih opaznih simptomov ni. 

Slika: prikaz posledic globoke venske tromboze na predelu nog.

venska-tromboza

Tovrstno trombozo lahko pridobite, če imate določene zdravstvene težave, ki posredno vplivajo na strjevanje krvi. Krvni strdek v nogah se lahko razvije tudi, če se dlje časa ne premikate. Na primer, morda se ne gibljete veliko, ko potujete na dolge razdalje ali ko počivate v postelji zaradi operacije, bolezni ali nesreče.

Globoka venska tromboza je lahko zelo resna, saj se lahko krvni strdki, ki sščasoma nastanejo v venah sprostijo. Strdki lahko nato potujejo skozi krvni obtok in se zataknejo v manjših pljučih žilicah ter blokirajo pretok krvi skozi pljuča, čemur pravimo tudi pljučna embolija.

Video vsebina: Kako nastane venska tromboza?

Ko se GVT in pljučna embolija pojavita skupaj v kombinaciji pa se takšnemu sicer zelo nevarnemu in življenje ogrožujočemu stanju reče venska trombembolija (VTE)



Simptomi venske tromboze

Simptomi globoke venske tromboze so lahko sledeči:

  • Otekanje nog
  • Bolečina v predelu nog
  • krči v nogah
  • bolečina, ki se pogosto začne v mečih
  • sprememba barve kože na nogi - na primer rdeča ali vijolična barva, odvisno od barve vaše kože
  • občutek toplote na prizadeti nogi

Video vsebina: simptomi, vzroki in zdravljenje globoke venske tromboze

Globoka venska tromboza se lahko pojavi brez opaznih simptomov.



Kdaj naj se odpravim k zdravniku?

  • če se pojavijo simptomi venske tromboze, se čimprej obrnite na svojega osebnega zdravnika
  • Če se pojavijo simptomi pljučne embolije (PE) – smrtno nevarnega zapleta globoke venske tromboze – nemudoma poiščite nujno zdravniško pomoč.



Opozorilni znaki in simptomi pljučne embolije

    • Nenadna kratka sapa
    • bolečina ali nelagodje v prsih, ki se še poslabša, ko globoko vdihnete ali zakašljate
    • občutek vrtoglavice ali omotice

Video vsebina: Splošno o pljučni emboliji

  • omedlevica
  • hiter utrip
  • hitro dihanje
  • izkašljevanje krvi



Vzroki venskih tromboz

Vse, kar preprečuje pretok ali pravilno strjevanje krvi, lahko povzroči nastanek krvnega strdka. Glavni vzroki globoke venske tromboze so predvsem poškodbe ven - to je lahko zaradi operacije ali zaradi morebitnega vnetja vene ali poškodbe zaradi okužbe.



Dejavniki tveganja za nastanek venske tromboze

Veliko stvari lahko poveča tveganje za nastanek globoke venske tromboze (GVT).

Našteti dejavniki tveganja so nanizani nižje, več kot jih imate, večje je tveganje. 



Starost - višja je starost, večja je možnost za nastanek venske tromboze globokega tipa. Kljub temu ne pozabimo, da se lahko tovrstna tromboza pojavi kadarkoli v življenju. 



Pomanjkanje gibanja - največja težava je pomanjkanje gibanja in dolgotrajno sedenje, brez gibanja, premikanja. Krčenje mišic namreč pripomore, da se povečana količina krvi v venskih zalogah premakne proti srcu.

Slika: pomankanje gibanja je velika težava moderne družbe. 

pomanjkanje-gibanja

Tveganje za razvoj globoke venske tromboze se na račun neaktivnosti signifikantno poveča. Zelo podobno je stanje, ki se posledica dolgotrajnega počivanja - denimo dolgotrajno bivanje v bolnišničnih prostorih in zdravstvenih ustanovah je prav tako problematično, še posebej za pa za osebe, ki so paralizirani. 



Operacija in poškodovane žile - nedelovanje žilja, še posebej pa nedelovanje venskih zaklopk povzroča, da se kri ne vrača v srce v dovoljšnji meri - posledice so zastajanje krvi, zmanjšana cirkulacija in posledično tvorba krvnih strdkov. 



Nosečnost - nosečnost je obdobje številnih sprememb v organizmu, med drugim se poveča tudi pritisk v predelu medeničnih ven in ven v nogah. Še 6 tednov po porodu otroka je verjetnost za nastanek strdkov povečana. Pogosto so še posebej na udaru ljudje z genetsko predispozicijo. 



Kontracepcijske tablete - so oralni kontraceptivi, ki so namenjeni izvajanju nadomestne hormonske terapije. Prisotnost tovrstnih sestavin v krvi povečuje sposobnost strjevanja krvi. 



Prekomerna telesna teža - debelost je zelo resen problem današnje družbe, prav prekomerna teelsna masa vpliva tudi na pritisk v venah medenice in nog. 



Kajenje - je razvada modernega življenja, ki ne škodi le zdravju vaših pljuč, pač pa tudi poveča tveganje za nastanek venske tromboze. 

Video vsebina: Kakšni so dejavniki tveganja za nastanek globoke venske tromboze?



Rak - rakava obolenja so obolenja modernega sveta - nekatere vrste rakov pospešujejo strjevanje krvi, posledično povečujejo tveganje za nastanek krvnih strdkov - ti pa so razlog za povečano verjetnost srčno žilnih bolezni. 



Srčno popuščanje - predvsem srčno popuščanje pogosto povečuje tveganje za nastanek venske tromboze in tudi pljučne embolije. Pri ljudeh, kjer je srčno popuščanje signifikantno je že manjša pljučna embolija razlog za preplah. 



Vnetno črevesni zapleti - predvsem Cronova bolezen ali ulcerozni kolitis sta stanji, ki prav tako povečujeta tveganje za vensko trombozo. 



Družinska anamneza - v kolikor ima ali pa je imel nekdo v družini eno ali kar obe verziji tromboznih obolenj



Genetski dejavniki - genetska predispozicija sama po sebi ne bo povzročila nastajanja krvnih strdkov, izrazi se zgolj v primeru, da so prisotni tudi drugi dejavniki tveganja. 



Zapleti ob napredovanju venske tromboze

Pljučna embolija (PE) - PE je potencialno smrtno nevaren zaplet, tesno povezan z razvojem venske tromboze. Do pljučne embolije pride v primeru, ko se krvni strdek ali tromb iz področja noge sprosti in se zagozdi v tanjših žilicah pljuč.

Če trpite za simptomi pljučne embolije ne čakajte - vendar se nemudoma oglasite pri zdravniku. 



Simptomi pljučne embolije

  • težje dihanje
  • neprijetne bolečine v prstnem košu
  • boleč vdih in izdih
  • hitrejše dihanje
  • hitro utripanje srca
  • neprijeten občutek omedlevice
  • izkašljevanje krvi

Simptomi pljučne embolije so simptomi, ki vodijo v nadaljnje poslabšanje težave, zato je nujno, da nemudoma odreagirate in prosite za medicinsko pomoč. 

Video vsebina: Kakšni so simptomi pljučne embolije?

Zamašitev ven s strdkom ima pogosto negativne učinke, saj lahko strdek poškoduje strukturo ven - posledica je ponavadi zmanjšan pretok skozi venske žile. Simptomi vključujejo bolečine v nogah, otekanje nog, spremembe barve kože in kožne rane.



Zapleti pri zdravljenju

Za zdravljenje globoke venske tromboze se pogosto uporabljajo zdravila za redčenje krvi. Krvavitev ob jemanju tovrstnih učinkov je zaskrbljujoč in sila neprijeten stranski učinek. Med jemanjem zdravil za redčenje krvi je pomembno, da redno opravljate preiskave krvi.



Preprečevanje nastanka venske tromboze

Spremembe življenjskega sloga lahko pomagajo preprečiti globoko vensko trombozo. Preizkusite sledeče strategije:



Poskrbite za telesno aktivnost -  če ste imeli operacijo ali ste počivali v postelji poskrbite za čimprejšnjo mobilnost. Ko sedite prav tako ne prekrižajte nog, saj tako upočasnjujete pretok skozi žilni sistem na nogah.



Med potovanjem bodite aktivni - med potovanjem si privoščite več odmorov. Ko ste na letalu je nujno, da se malce pretegnete in se sprehodite do WC in nazaj. V kolikor tega situacija ne dopušča naredite vaje za pete, prste na nogah in vaje za vse mišice nog. Le-tako boste poskrbeli za boljšo cirkulacijo krvi. 



Ne kadite - kajenje vpliva negativno na vaše splošno zdravje in počutje - med drugim pa poveča tveganje za GVT.

Znižajte prekomerno telesno težo - debelost je pomemben dejavnik tveganja za nastanek venskih tromboz vseh vrst. Redna telesna aktivnost in vadba učinkovito zmanjša tveganje za nastanek krvnih strdkov. Splošni cilj je vsaj 30 minutna vsakodnevna telesna aktivnost. Če želite shujšati, ohraniti izgubo teže ali doseči določene zadane cilje glede telesne teže, boste morda morali več telovaditi.



STRDEK - KRVNI STRDKI



SIMPTOMI

Krvni strdki ponavadi ne povzročajo nobenih očitnih simptomov.

Slika:prikaz krvnega strdka, ki se je zagozdil v žili.

krvni-strdek

Zapleti zaradi nenormalnih krvnih strdkov pa lahko povzročijo različna stanja in motnje:

  • Nenadna in izolirana bolečina v roki ali nogi, ki ji včasih sledijo razbarvanje kože, mravljinčenje in mrtvičenje ali pa občutek hladu tik pod mestom bolečine, je značilna za velik krvni strdek, ki ovira krvni obtok. Če se ne zdravi, lahko nastopi gangrena (smrt tkiva).
  • Trda in modrikasta kepa v veni je lahko velik krvni strdek.
  • Nenadna delna ali popolna oslepitev na eno oko je lahko posledica krvnega strdka, ki zapre mrežnično arterijo.
  • Huda omotica ali vrtoglavica, ki onemogoča stanje ali hojo, je lahko posledica majhnega krvnega strdka v možganski arteriji.



POSVETUJTE SE Z ZDRAVNIKOM, ČE

  • imate angino pektoris ali pa kakršnekoli simptome, povezane z možgansko kapjo. Vzrok je morda v nenormalnem strjevanju krvi.
  • imate nenadno ali dalj časa trajajočo motnjo senzoričnega sistema. Med drugimi možnimi vzroki, ki jih je treba raziskati, je tudi zapora krvne žile.

Kri se prosto pretaka skozi arterije, ki so tako debele kot palec, in skozi kapilare, ki so tanjše od lasu. Ob prvem znaku poškodbe ali okvare se kri zgosti ali stdi in na mestu rane zaustavi lasten tok. Strjevanje je zaželeno in celo življenjsko pomembno, kadar je poškodovana žila, strjevanje krvi znotraj zdrave žile pa je nenormalno in lahko življenje celo ogroža. Takšni strdki so pogosto zapleti srčne bolezni ali pa bolezni ven, kakršna je flebitis.

Strdek, ki se naredi v srcu ali krvni žili in tam tudi ostane, imenujemo tromb. Drobni trombi nastajajo na stenah krvnih žil zato, da zacelijo majhne poškodbe žile in se normalno tudi raztopijo. Če pa se ne raztopijo, ne le upočasnijo krvni obtok, ampak se lahko odluščijo ali razpadejo in se pretakajo po krvnem obtoku. Strdek, ki tako potuje po krvnem obtoku in se potem nekje zasidra, imenujemo embol. Emboli so manj pogosti kot trombi, vendar so lahko precej bolj nevarni.

Nevarnost, ki grozi zaradi nenormalnega krvnega strdka, je odvisna od tega, kako velik je in kje se nahaja. Zamašitveni strdek v možganski arteriji lahko, na primer, povzroči možgansko kap. Krvni strdki v arterijah, ki oskrbujejo srce, pa so glavni vzrok srčnega infarkta. Drobni strdki v arterijah očesa lahko vodijo do izgube vida. Embol v pljučih, ki zamaši pljučno arterijo, lahko povzroči hude težave z dihanjem in celo smrt.



VZROKI NASTANKA KRVNEGA STRDKA

Kri se strjuje v žili, kadar je žila poškodovana ali če postane krvni obtok nenavadno počasen tako, kot pri aterosklerozi. Bolezni, kakršna je flebitis, povzročijo vnetje sten krvnih žil in pospešujejo tvorbo nenormalnih strdkov. Strjevanje zaradi počasnega obtoka krvi je pogost zaplet pri dolgotrajnem ležanju, lahko pa se pojavi tudi pri čezmerno dolgotrajnih letalskih poletih in pri potapljanju. Tromboza medeničnih ven je včasih zaplet pri porodu in jo ponavadi pripisujejo okužbi medenice ali maternice.

Video vsebina: Krvni strdki, vzroki, simptomi, diagnoza in zdravljenje. 

Nenormalno strjevanje je včasih povezano s kongestivno boleznijo srčne mišice, ki preprečuje, da bi srce učinkovito poganjalo kri po obtoku. Poleg tega se lahko kri strdi pri različnih boleznih ali motnjah. Krvna bolezen, ki se imenuje trombocitemija, povzroča pretirano nastajanje trombocitov, drobnih krvnih ploščic, ki pomagajo pri strjevanju krvi. To pa privede do pretiranega strjevanja krvi. Dejavniki, ki pospešujejo nastajanje strdkov, so med drugimi tudi kajenje, uporaba kontracepcijskih tablet, slaba prehrana, debelost, krčne žile in mnoge druge bolezni.



ZDRAVLJENJE



KONVENCIONALNA MEDICINA

V nekaterih primerih bodo predpisali zdravila, ki zmanjšujejo tveganje nenormalnega strjevanja krvi. Bolnikom, ki so bolj ogroženi za nastanek embolov ali trombov, lahko zdravnik predpiše acetilsalicilno kislino, med intenzivno nego za raztapljanje že obstoječih strdkov v organih, kot so pljuča ali srce, včasih uporabijo streptokinazo. Po operacijah včasih uporabijo heparin, da se prepreči strjevanje in zadrži nastanek globoke venske tromboze. Krvne strdke je mogoče odstraniti z operacijo, vendar je zgolj zato, da se vam odstrani strdek, kirurški poseg upravičen le v akutnih primerih, ko grozi odmrtje tkiva.



ALTERNATIVNI NAČINI

Če jemljete antikoagulante, vprašajte svojega zdravnika o morebitnih kontraindikacijah, preden se odločite za zeliščno ali vitaminsko zdravljenje.



DELO S TELESOM

Če je strdek v nogah posledica slabega obtoka, lahko koristi zdravljenje z masažo. Če imate flebitis, vam mora masažo vedno izvajati izkušen terapevt, da se bi strdek z žilne stene odluščil v obtok.



ZELIŠČA

Grmasta paprika (Capsicum trutescens) in ginko (Ginkgo biloba) naj bi raztapljala fibrin, beljakovino, ki je zelo aktivna pri nastajanju strdka. Kurkuma, borovnica, ingver (Zingiber officinale), izvleček lupili grozdja in gugulipid, izvleček mire (Commiphora molmol), naj bi zmanjševali zlepljanje trombocitov, prav tako naj bi ugodno delovala tudi česen (Allium sativum) in čebula (Allium 



UGRIZI, KI ZDRAVIJO

Slina vampirskega netopirja, slina pijavke in strup bakrenoglavega ameriškega gada zvenijo kot sestavine čarovniškega zvarka, vendar pa se lahko izkažejo kot rešitev za človeško življenje. Znanstveniki so v vseh treh tekočinah našli encime, ki preprečujejo strjevanje krvi. Encimi nudijo pijavkam in vampirskim netopirjem obilo časa, da se lahko nahranijo s krvjo svoje žrtve, kačam pa omogočijo, da se strup hitro razširi po žrtvinem krvnem obtoku. 

Za nas pa lahko sintetizirane različice teh encimov pomenijo nove protistrupe zoper potencialno škodljive krvne strdke.

cepa) pa naj bi služila obema namenoma, enako tudi bromelain, encim v ananasu.



PREHRANA

Nekateri strokovnjaki priporočajo hrano z veliko ribami, ker verjamejo, da lahko nekatera ribja olja naredijo trombocite manj lepljive. Tudi nekateri vitamini in minerali lahko delujejo kot naravna protikoagulantna sredstva. Vprašajte svojega zdravnika glede dodatka vitamina E in magnezija za preprečevanje nastajanja nenormalnih strdkov.



PREPREČEVANJE

  • jejte uravnoteženo prehrano z malo nasičenimi maščobami in veliko sadja in zelenjave ter naravnih vlaknin.

Video vsebina: Preventiva pred nastankom krvnih strdkov. 

  • redno telovadite, da boste spodbudili obtočila in postavili branik dodatnim kilogramom.
    Nekateri zdravniki priporočajo dnevne odmerke acetilsalicilne kisline za bolnike, ki jih ogroža nenormalno strjevanje. Ker pa je to močno zdravilo, ga nikoli ne jemljite redno, ne da bi se prej posvetovali s svojim zdravnikom.
  • če ste naročeni na operacijo, povprašajte svojega zdravnika glede dajanja heparina med operacijo in po njej. Če je le mogoče, bodo lahkotne vaje v obdobju okrevanja pospešile dober obtok.



Vprašanja in odgovori



Kakšni so znaki krvnega strdka?

  • težko dihanje.
  • nereden srčni utrip - hitrejši od običajnega
  • bolečina oziroma nelagodje v prsnem košu, ki se običajno poslabša z globokim vdihom ali kašljanjem.
  • izkašljevanje krvi.
  • Zelo nizek krvni tlak, omotičnost ali omedlevica.[1] 



Ali lahko krvni strdek izgine sam?

Običajno bo vaše telo na naraven način raztopilo krvni strdek, potem ko se denimo poškodba žile zaceli. Včasih pa strdki nastanejo v notranjosti žil brez očitne poškodbe ali pa se ne raztopijo naravno. Te situacije so lahko izredno nevarne in zahtevajo natančno diagnozo in ustrezno zdravljenje.



Kako dolgo lahko preživite s krvnim strdkom v sebi?

Približno 25 % ljudi z nastalim strdkom bo nenadoma umrlo in to bo tudi edini simptom. Približno 23 % ljudi s krvnimi strdki bo umrlo v 3 mesecih po diagnozi, nekaj več kot 30 % ljudi pa bo umrlo v roku 6 mesecev, stopnja umrljivosti (smrtnosti) 1 leto po diagnozi pa je 37 %.




Kaj lahko hitro raztopi krvne strdke?

Antikoagulanti, kot so heparin, varfarin, dabigatran, apiksaban in rivaroksaban - to so zdravila, ki redčijo kri in pomagajo pri raztapljanju krvnih strdkov.



Kako zdravite krvni strdek doma?

Ni dokazanega načina za učinkovito zdravljenje krvnega strdka doma z naravnimi izdelki. Če poskušate krvni strdek raztopiti doma, lahko to traja celo dlje, prav tako pa lahko tovrstno početje še poveča tveganje za razvoj potencialno življenjsko nevarnega stanja.



Kaj lahko pijem v primeru, da imam krvni strdek?

Zmerne količine rdečega vina ali vijoličnega grozdnega soka dnevno pomagajo preprečiti, da se krvne ploščice zlepijo in tvorijo strdke, zahvaljujoč močnim antioksidantom, imenovanim polifenoli v vijoličnem grozdju. 



Kaj povzroča vensko trombozo?

Vzroki globoke venske tromboze:

  • prekomerno sedenje - priklenjenost na posteljo
  • predolgo sedenje brez premikanja, na primer med potovanjem.
  • družinska anamneza krvnih strdkov.
  • posledica nošenja dolgotrajnega (stalnega) katetra
  • debelost.



Kako resna je venska tromboza?

Globoka venska tromboza je lahko zelo resen zdravstveni problem, ker se lahko krvni strdki v globokih venah sprostijo, potujejo po krvnem obtoku in se zagozdijo v pljučih. To se imenuje pljučna embolija. Pljučna embolija je lahko smrtno nevarna in zahteva takojšnje zdravljenje.[2]



Viri in reference

Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jajo Lajovic, Založba Mladinska knjiga

1. Know the Risks, Signs & Symptoms of Blood Clots - https://www.cdc.gov

2. https://www.pennmedicine.org - Deep Vein Thrombosis 



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.