Kajenje
Kako poteka odvajanje od kajenja?
Ko se kadilec odloči, da bo prenehal kaditi, mu je na voljo kar nekaj različnih oblik strokovne pomoči: posvet, učne delavnice, skupine za podporo pri opuščanju kajenja, zdravila, nadomestki nikotina, biofeedback ipd. O načinu opuščanja kajenja pa se mora odločiti vsak posameznik sam. Nekateri sklenejo, da bodo prenehali »čez noč«, drugim pa se zdi bolj primerno postopno opuščanje kajenja (sami sebi postavljajo omejitve: ne kadijo pred zajtrkom, določijo si daljše presledke med cigaretami, ne pokadijo cele cigarete ... ).
Individualno svetovanje za posameznike, ki želijo opustiti kajenje, izvaja zdravnik družinske medicine v svoji ordinaciji 5-krat po 15 minut. Srečanja naj bi vključevala: svetovanje o oblikovanju okolja, v katerem se ne kadi, določitev datuma opustitve kajenja, predstavitev informativnega gradiva, vzpodbudo in spremljanje, načine, kako zmanjšati število cigaret, kako se pripraviti na opustitev, kako premagati stres in ostati nekadilec.
Ko kadilec preneha kaditi, pa mora vedeti, da so recidivi (ponovitve kajenja) dokaj pogosti in so pravzaprav bolj pravilo kot izjema. Vsakega bivšega kadilca, ki ponovno prične kaditi, moramo razbremeniti slabe vesti zaradi (začasnega) neuspeha. V tej fazi so zelo koristne skupine za samopomoč.
Navodila za bolnike; Združenje zdravnikov družinske medicine, 2009