Velika kuharica za nosečnice, dojenčke in malčke - sodobna spoznanja o prehrani
Pravila hranjenja za zdrav vsakdanjik
- Bodite pozorni na velikost ob rokov - otrok potrebuje manj kot vi.
- Glavne obroke jejta sku paj, ob točno določenem času, tudi če sta sama.
- Za jed si vzemite čas, ugasnite radio in TV (morda izklopite tudi telefon), saj otrok drugače ne more opaziti, kdaj je sit.
- Otroku dajte na koncu 1. leta starosti poskusiti vse, kar pride na mizo. Če česa ne mara, mu pač ni treba pojesti. Vendar ne odnehajte in poskusite večkrat.
- Namizna pijača je voda, nikakor ne limonada ali sok, saj se bo otrok v tem primeru zagotovo preveč napil.
- Uredite prostore brez hrane. Ob treh glavnih obrokih naj otrok poje še dopoldansko in popoldansko malico, nikakor pa naj kar na prej ne grizlja in pije.
- Dobro razvit okus je najboljše varovalo pred hitrim prehranjevanjem in hranjenjem brez razmišljanja. Poskrbite torej, da se bo okus vašega otroka čim bolje razvil. Že od 10. meseca naprej mu lahko dajete jedi s svojega krožnika in opazujete, kaj mu tekne.
- Kuhajte iz svežih sestavin, pri čemer naj vam pomaga tudi otrok. Med kuhanjem se lahko otroci od odraslih veliko naučijo: kako se imenuje določena zelenjava, kaj so mere in kaj je teža, pa rezanja, mešanja in gnetenja. Začnite z malim - prinesti in poiskati znajo že triletniki.
- Vaš otrok naj se nauči vprašati, ali sme oditi od mize, in poprositi, če bi rad jedel kaj posebnega. Kar se prehrane tiče, bo še dolgo odvisen od vas tudi glede občutka za količino in omejitve.
Velika kuharica za nosečnice, dojenčke in malčke; Založba Didakta -
www.didakta.si