Velika kuharica za nosečnice, dojenčke in malčke - sodobna spoznanja o prehrani
Kaj pomaga
Pestovanje mu dobro dene. Toplota sprošča. Vrečko s češnjevimi koščicami segrejte v mikrovalovni pečici in jo otroku položite na trebušček (preverite toploto!). Masažo z zeliščnimi olji (iz lekarne) raje uporabite le zaščitno - denimo pri previjanju in s toplimi rokami. Skuhajte redek koromačev čaj, ki je sredstvo proti napenjanju po navodilu otroškega zdravnika. Poskusite s posebno stekleničko, ki pomaga proti kolikam. Morebiti pa bi bilo pametno po posvetu z zdravnikom zamenjati mlečno hrano. Če dojite, opazujte, ali obstaja med hranjenjem in kolikami kakšna povezava.
Pitje je pomembno
Če otrok normalno napreduje, dodajte k mleku vsakokrat 20 ml tople prekuhane vode. To lahko storite med obroki ali pred hranjenjem. Več ko dobi čvrste hrane, več dodatne tekočine potrebuje. Telovadite z njim med previjanjem, pustite ga, da se, ko je buden, čim več giblje. Naj ne bo ves čas le v plenicah. Pri trdovratnem zaprtju mu dajte v sadno in mlečno kašico še 1/2 žličke mlečnega sladkorja. Nikakor ne banane - jabolčna čežana je boljša.
Med dojenjem držite otroka bolj pokonci. Po podoju ga stisnite k sebi in počakajte, da podre kupček. Poskusite preprečiti, da bi pogoltnil preveč zraka. Koristno je pogosto dojenje oziroma dojenje na otrokovo zahtevo. Po jedi ga nikar takoj ne položite v posteljico in tudi ne previjajte. Pri pogostem in hudem bruhanju pa morate z njim takoj k zdravniku. Nadaljnje ukrepe najdete pod »driska«.
Vsekakor dojite še naprej. in sicer pogosto oziroma na otrokovo zahtevo. Zalivančki naj dobivajo mlečno hrano, na katero so navajeni, pripravljeno z dvakrat več vode, potem pa počasi izravnavajte. Prej se pogovorite z zdravnikom. Otroku lahko daste tudi tekočino za rehidracijo (iz lekarne) ali čaj (1-2 žlički črnega čaja prelijete z l litrorn kropa, počakate tri minute ter zmešate s 15-20 gramov sladkorja in ščepcem soli).
Če se vam dozdeva, da se dojen otrok odziva na določena živila v vaši hrani, slednja za nekaj dni opustite. Če se nič ne spremeni, pa jejte spet vse. V otroško hrano pa ne dodajajte nobenih kislih sokov, raje le jabolčnega ali grozdnega. Pomaga tudi pogostejše previjanje. Ritko umijte skamiličnim čajem injo posušite na zraku. Tenko jo namažite s svojim mlekom, šentjanževim oljem ali z ognjičevo kremo. Poskusite tudi s pleničkami iz blaga ali pralnimi hlačkami, ali vložkom iz zdravilne svile (trgovina z opremo za dojenčke).Včasih zadostuje že uporaba pleničk druge znamke. Če je le mogoče, naj bo ritka čim večkrat odkrita.
Velika kuharica za nosečnice, dojenčke in malčke; Založba Didakta -
www.didakta.si