Ne dopustite, da driska pokvari počitnice

petek, 06 avgust 2010

Driska na potovanjih ali počitnicah pokvari prijeten oddih. Preventiva in lajšanje driske pa je omogočena z uporabo probiotičnih zdravil brez recepta.

diareja""

Potovalna driska

O potovalni driski govorimo, ko pride do najmanj tri odvajanja tekočega blata v 24 urah. Potovalna driska se običajno pojavi v prvem tednu potovanja in navadno izzveni v 3-5 dneh. Spremljajo jo zvišana telesna temperatura, krči v trebuhu, bruhanje, glavobol, utrujenost in redkeje blato s sluzjo ali krvjo. Tveganje, da bo popotnik, ki je sicer zdrav, dobil drisko, je odvisno od kraja potovanja, letnega časa, načina potovanja, starosti in prejšnjih izpostavitev.

Povzročitelji potovalne driske

 Driska je akutna in za njen nastanek so največkrat krive bakterije (E. coli, Campylobacter, Salmonella, Vibrio, Shigella) in včasih virusi (rota- in norovirus) ter paraziti. Driska se pogosteje pojavi pri otrocih, saj je njihov imunski sistem manj razvit in higiena je slabša.
Vzroki za potovalna drisko so predvsem s fekalijami okužena hrana in voda. Lahko pa se okužimo z virusi preko kapljic vode v zraku.

Če s hrano zaužijemo bakterijske toksine se v 1 do 12 urah po zaužitju pojavi vodena driska, prisotni so še krči in bolečine v trebuhu, rahlo zvišana telesna temperatura in bruhanje. Pri okužbi z bakterijami, ki napadejo črevesne celice in/ali sproščajo toksine, pa se pojavijo krvava driska s krči (»griža«), zvišana telesna temperatura in splošna oslabelost.

Virusne okužbe povzročijo citopatološke spremembe na epiteljiskih celicah tankega črevesa (atrofija resic). Okužba s paraziti pa lahko povzroči dolgotrajno drisko (tudi po vrnitvi domov) in pretežno prizadene enterocite kolona.

Kako drisko preprečimo

Za preprečitev okužbe, ki pripelje do driske, se je treba na potovanju držati pravila: Prevri ali olupi. Uživati je treba torej le prekuhano hrano (>65 0C), živila, ki jih olupimo, in pijačo v nepoškodovani originalni embalaži. Vodo je treba kupiti ali uporabljati očiščevalne/razkužilne pripravke. Poleg tega je treba paziti na dobro osebno/hišno higieno in se izogibati slabo vzdrževanim javnim kopališčem.
Okužbo lahko preprečimo tudi z dobro uravnoteženo črevesno floro, zato se pred počitnicami ali med njimi svetuje jemanje probiotikov (npr. zdravila LineX®).
Probiotične bakterije pomagajo uravnotežiti floro in tako je manjša možnost za naselitev mikrobov, ki povzročajo drisko. Probiotik začnemo jemati nekaj dni pred potovanjem in nato nadaljujemo z uživanjem na potovanju. Prav tako je smiselno začeti jemati zdravilo, če se je kdo od udeležencev potovanja okužil in dobil drisko (predvsem virusno).

Preventivna uporaba antibiotikov (predvsem fluoro-kinoionov) se naj bi uporabljala le za kratko obdobje in to pri bolnikih, ki so imunsko kompromitirani, z vnetnimi črevesnimi obolenji, diabetikih in tistih, ki jemljejo diuretike.

Kako ukrepati ob počitniški driski?

Prvi ukrep:

- rehidracija
Zaradi driske in bruhanja (običajna znaka virusne driske ali driske, povzročene s toksini) je osnovni ukrep zadostno nadomeščanje tekočin in soli, da se izognemo nastanku elektrolitskega neravnotežja ali celo motnji delovanja ledvic.
V prvih štirih do šestih urah je treba popiti 50-100 mL oralno rehidracijsko raztopino (ORS) na kg telesne mase. ORS pa ne uporabljamo pri bolnikih s hudo dehidracijo, motnjo zavesti, hudim bruhanjem in pri diabetikih. Le-ti spadajo v bolnišnico, kjer jim nadomeščajo izgubljene tekočine z infuzijskimi raztopinami.

Ostali ukrepi:

- dieta
Posebne prehranske diete niso potrebne. Priporoča pa se uživanje lahke, nemastne in malo sladkane hrane s čim manj vlakninami. V primeru virusne okužbe lahko pride do prehodne laktozne intolerance.

- ustavljanje drisk
Pri zdravljenju hujših oblik potovalne driske uporabljamo tudi simptomatsko zdravilo loperamid in antibiotike. Loperamid zmanjša pogostnost iztrebljanja, skrajša trajanje driske, ne zmanjša pa celotne količine iztrebkov in ne odpravlja vzroka driske. Tega zdravila se ne sme uživati več kot 48 ur, prav tako ga ne smemo uživati v primeru krvave driske, visoke temperature in hude dehidracije. Za uporabo antibiotikov se odločamo le v primeru hujšega poteka potovalne driske, ki že zahteva obisk zdravnika in določitev primernega antibiotika.

- obnavljanje črevesne flore
Za dodatno pomoč rehidraciji in ustavitev blage do zmerne driske se priporoča uporaba pripravkov s probiotičnimi bakterijami (npr. LineX forte). Ti pomagajo pri obnovitvi porušene črevesne mikroflore (ki je vzrok težav) in zvečajo obrambno sposobnost črevesne sluznice pred vsiljivci.
Pri otrocih, ki so mlajši od šest let, mora biti driska zdravljena pod nadzorom zdravnika.

Prednosti

 Linex-aLinex® je zaradi nižje vsebnosti namenjen predvsem za preventivo pred potovanjem.
Linex® forte je namenjen za lajšanje prebavnih težav, kot sta driska in napenjanje.
Linex® forte je v celuloznih kapsulah in brez laktoze.
• Nadzorovana in zagotovljena vsebnost bakterij in dokazana učinkovitost.
• Zdravili lahko jemljejo vsi družinski člani.

Stopnja dehidracije in znaki

Lažja dehidracija: izsušene ustnice, žeja
Zmerna dehidracija: pospešen srčni utrip, znižana napetost kože, količina seča je zmanjšana
Huda dehidracija: krči v mišicah, globoko in hitro dihanje, anurija, motnje zavesti

Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.