Parazitologija človeka - Paraziti v ekosistemu
Praživali so okrogle, jajčaste, vretenaste ali spreminjajo obliko, ko so aktivne. Velike so nekaj mikromilimetrov do nekaj milimetrov. Aktivno obliko imenujemo trofozoit, ne aktivno mirujočo obliko pa cista.
PARAZITOLOGIJA ČLOVEKA
V ugodnih pogojih so praživali v t. i. vegetativni obliki ali trofozoitu (gr. trophe = hrana, trephein = hraniti). Trofozoit je aktivna, premikajoča in prehranjujoča oblika. Zgrajen je iz citoplazme in jedra ali nukleusa. Mnogo vrst ima več kakor eno jedro vse življenje ali pa samo v posameznem obdobju življenjskega razvoja. V citoplazmi, zunanji redkejši ektoplazmi in notranji gostejši endoplazmi so poleg jedra še mitohondriji, Golgijev aparat, endoplazemski retikulum, parabazalna telesca, peroksisomi, hidrogenosomi, glikosomi, ekstrusomi, mikrosomi, kromatofilna telesca z beljakovinami, mikrosomi, prebavne vakuole in vakuole z glikogenom. Praživali so obdane s celično membrano, plazmalemo, ki je dvoplastna in sestavljena glede na vrsto organizma iz različnih proteinov in dveh plasti lipidov. Nekateri bičkarji in migetalkarji so obdani z membrano, t. i. pelikulo. Pri nekaterih amebah, je ovojnica le nakazana in jo imenujemo haptogena membrana.
Praživali so heterotrofne (nefotosintetske). Hranijo se s trdno hrano, s t. i. fagocitozo, ali s tekočo hrano, pinocitozo. Nekateri ciliati se hranijo skozi citostomo, "ustno odprtino", ostanke hrane pa izloča ekskretorna vakuola ali citopiga, "analna odprtina".