Vitamin B12 je pomemben vitamin B kompleksa. Je ključnega pomena za zdravje živčnega sistema, delovanje možganov in proizvodnjo rdečih krvnih celic. Kobalamin je drugo ime za vitamin B12.
Pomanjkanje tega vitamina se lahko pojavi, ko raven vitamina B12 postane prenizka, da bi zadostila potrebam telesa. To lahko povzroči številne simptome in lahko celo napreduje v nepopravljive nevrološke težave, če se ne zdravi.
V Združenih državah in Združenem kraljestvu ima približno 6 % odraslih, starih okrog 60 let, pomanjkanje vitamina B12. Stopnja poskoči na 20 % pri ljudeh, starejših od 60 let.
Vitamin B12 je vodotopen vitamin, tako kot vsi drugi vitamini B kompleksa. To pomeni, da se lahko raztopi v vodi in nemoteno potuje skozi krvni obtok. Telo lahko hrani vitamin B12 do 4 leta in se lahko znebi presežka vitamina B12 s pomočjo urina.
Vitamin B12 je največji in strukturno najbolj zapleten vitamin. Naravno se pojavlja v živalskih proizvodih, kot so meso in jajca, proizvede pa se lahko z bakterijsko fermentacijo.
Vitamin B12 je nujen za zdravje krvi. Ko telo nima dovolj B12, to vodi do zmanjšane normalne proizvodnje rdečih krvnih celic (anemija), kar poslabša dovajanje kisika.
Megaloblastna anemija, imenovana tudi anemija s prehranskim pomanjkanjem, je vrsta anemije, ki jo povzroča pomanjkanje B12 ali folata. Za megaloblastno anemijo je značilna oslabljena sinteza DNK in tvorba velikih, nenormalnih, nezrelih rdečih krvnih celic.
Nacionalni inštituti za javno zdravje (NIH) priporoča, da najstniki in odrasli, starejši od 14 let, dnevno zaužijejo 2,4 mikrograma (mcg) tega vitamina.
Nosečnice naj zaužijejo 2,6 mcg, doječe matere pa 2,8 mcg.
Prekomerno uživanje vitamina B12 ni dokazalo toksičnih ali škodljivih lastnosti. Vendar se morajo ljudje pogovoriti s svojim zdravnikom, preden začnejo z dodajanjem tega pomembnega vitamina.
Nekatera zdravila lahko zmanjšajo absorpcijo vitamina B12 iz hrane. Ta zdravila vključujejo:
Vitamin B12 se naravno nahaja v številnih živalskih proizvodih. Običajno se ne pojavlja v rastlinski hrani, razen če je procesirana.
Dobri prehranski viri vitamina B12 vključujejo:
Poleg tega proizvajalci nekatere vrste rastlinskega mleka in žitaric za zajtrk obogatijo z vitaminom B12.
Čeprav vitamin B12 najdemo v različnih živilih, so nekateri ljudje izpostavljeni povečanemu tveganju za razvoj pomanjkanja B12.
Nizke ali pomanjkljive ravni B12 lahko povzročijo številne simptome, od katerih so nekateri lahko celo zelo resni. Pomanjkanje tega pomembnega vitamina lahko povzroči nepopravljivo in potencialno hudo poškodbo, zlasti živčnega sistema in možganov.
Kot pravijo strokovnjaki, lahko celo nekoliko nižje ravni vitamina B12 od normalih sprožijo nastanek opisanih simptomov. Vendar pa ti simptomi niso specifični in niso dovolj za diagnosticiranje pomanjkanja vitamina B12.
Simptomi so lahko sledeči:
Ko se simptomi poslabšajo, lahko vključujejo nevrološke spremembe, kot sta odrevenelost in mravljinčenje v rokah in nogah. Nekateri ljudje imajo lahko težave pri ohranjanju ravnotežja.
Dojenčki, ki nimajo zadosti vitamina B12, lahko izkazujejo sledeče simptome:
Pomanjkanje B12 je do neke mere povezano s povečanim tveganjem za kognitivne motnje.
Pomanjkanje vitamina B12 lahko povzroči tudi anemijo. Najpogostejši simptomi anemije so utrujenost, kratka sapa in nepravilen srčni utrip.
Ljudje z anemijo lahko doživijo tudi sledeče simptome:
Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.