Magnezij je mineral, nujno potreben za življenje. Pomemben je za normalno strukturo kosti. Vpliva na delovanje več kot 300 encimov, ki so udeleženi v biokemičnih reakcijah v organizmu. Sodeluje pri prenosu živčnih dražljajev.
Magnezij ima tudi dodatno številne učinke na organizem, med drugim regulira telesno izčrpanost, uravnava pomembno ranvotežje elektrolitov, pripomore k sproščanju energijskih zalog, pripomore k delovanju živčnega sistema.
Magnezij je v številnih procesih svojega delovanja na bazi celice povezan z nastajanjem celične energije. V primeru mišične preutrujenost nastajajo mišični krči, ki so posledica pomanjkanja elektrolitov ter dehidracija - kar pomeni pomanjkanje vode/tekočin.
Več magnezija potrebujejo:
• Vsi, ki se intenzivno ukvarjajo s športom.
• Ljudje, ki so izpostavljeni stresnim situacijam.
• Imajo opozorilne znake: krče v mečih, so utrujeni in imajo slabši reakcijski čas.
Navodilo za uporabo
Raztopite 1 šumečo tableto dnevno v 2dl vode.
Vsebina:
40 šumečih tablet, okus pomaranče, s sladili, brez glutena
1 šumeča tableta vsebuje 200 mg magnezija (66% RDA).
Posebna opozorila pri uživanju prehranskega dodatka
S sladili. Prekomerno uživanje ima lahko odvajalni učinek.
Nateg mišice
Kako poteka zdravljenje?
Ponavadi pri nategu mišice obisk zdravnika ni nujen, zdravnik pa navadno predpiše protibolečinsko terapijo v obliki zdravil, lahko pa opravi tudi rentgenski pregled ali ultrazvok poškodovanega predela, da izključi zlom kosti ter poškodovanemu razloži, kako si lahko pomaga sam s t. i. terapijo RlCES. RlCES je kratica angleškega izvora, pomeni pa Rest (počitek), Ice (led oz. hlajenje), Compression (kompresija oz. stisk), Elevation (dvig) in Support (podpora). Pravilna oskrba doma je učinkovita in vodi v popolno okrevanje. Poškodovanec mora zdravnika nujno obiskati: pri sumu, da gre za pretrganje mišice ali zlom kosti; pri izraziti bolečini in hitrem otekanju; pri nezmožnosti premikanja mišice; kadar poškodba krvavi; kadar pri blagem ali zmernem nategu bolečina ne izgine več tednov.
Navodila za bolnike; Združenje zdravnikov družinske medicine, 2009