Sestava
1 pastila vsebuje 5 mg benzokaina (benzocainum) in 1 mg cetilpiridinijevega klorida (cetylpyridinii chloridum).
Kako pastile Septolete Plus delujejo
Pastile Septolete Plus delujejo lokalno protibolečinsko in protimikrobno. Zaradi takega načina delovanja zavirajo začetne okužbe v žrelu in ustni votlini, že po nekaj minutah pa odpravijo tudi bolečino. Pastile vsebujejo antiseptik cetilpiridinijev klorid, ki uničuje vrsto bakterij in glivic, v določeni meri pa tudi zavira razvoj virusov. Na ta način blaži vnetja v ustih in žrelu, predvsem pa preprečuje razvoj hujših bakterijskih vnetij. Cetilpiridinijev klorid zaradi dobre omočljivosti in znižanja površinske napetosti prodira tudi na težko dostopna mesta sluznice ust in žrela ter zavira rast bakterij.
Benzokain je lokalni anestetik, primeren za lajšanje bolečine pri požiranju, ki pogosto spremlja okužbe in vnetja v ustih in žrelu.
Pastile Septolete Plus ne vsebujejo sladkorja, zato ne kvarijo zob in so primerne tudi za sladkorne bolnike.
Kdaj jemati pastile Septolete Plus
* za lajšanje bolečine pri blagih okužbah v ustni votlini in žrelu (faringitis, laringitis, začetek angine),
* za lajšanje bolečine pri vnetju dlesni in ustne sluznice (gingivitis, stomatitis) ter
* za zaščito pri prehladnih in gripoznih obolenjih.
Kako jemati pastile Septolete Plus
Odraslim in otrokom, starim nad 12 let priporočamo do 8 pastil na dan, po eno pastilo vsaki 2 do 3 ure. Otroci stari od 6 do 12 let, naj vzamejo do 4 pastile na dan, po eno vsake 4 ure.
Če menite, da je učinek zdravila premočan ali prešibak, se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
Gripa
Kako poteka spremljanje bolnika z gripo?
Bolnik mora počivati in piti dovolj tekočine. Na kontrolo ga naročimo čez 5-7 dni, sicer posebne kontrole niso potrebne, razen v primeru poslabšanja bolezni same ali če pride v času prebolevanja gripe do poslabšanje osnovne kronične bolezni.
Kako gripa vpliva na vaše življenje?
V času obolenja je potreben počitek, včasih tudi do 10 dni ali celo kakšen dan več. V času prebolevanja gripe smo na bolniškem dopustu. Če je potek ugoden, načeloma ni težav in gripa ne pušča nikakršnih posledic. Okrevanje po gripi je lahko pri sočasnih boleznih daljše.
Navodila za bolnike; Združenje zdravnikov družinske medicine, 2009