Najpogostejše težave z lasmi, s katerimi se srečujemo tudi v hladnejših mesecih, so izsušeni lasje z razcepljenimi in oslabljenimi konicami, mastni lasje in pusti lasje brez leska. Poleg neustrezne nege imajo velik vpliv na videz naših las tudi prehrana, naše počutje in zdravje.
Nekaj namigov za lepše lase:
Za hranjenje las »od znotraj« dodajte svoji prehrani proseno kašo, ki se lahko pripravi kot glavna jed, priloga ali kot sladica in je izjemen naravni vir vitaminov skupine B in vitamina E. Odličen vir potrebnih hranil za lase je tudi avokado, ki ga lahko prav tako dodate k različnim jedem, solatam ali pa si ga pogosteje privoščite v obliki namaza.
Umite lase vedno nežno obrišemo z brisačo in jih posušimo s sušilnikom, ki ima na izbiro hladnejši tok zraka. Če ste v naglici in uporabljate bolj vroč zrak, ne pozabite vsaj na konice las nanesti izdelke za toplotno zaščito.
Pri izpiranju negovalnih izdelkov vedno zaključimo s hladno ali vsaj mlačno vodo – vroča voda namreč prispeva k temu, da so poškodbe las še bolj izrazite in vidne.
Las ne šamponirajmo preveč pogosto. Balzam za nego las naj vsebuje bogate naravne sestavine in rastlinska olja, ki bodo v pomoč pri varovanju lasne povrhnjice.
Pri izbiri negovalnih izdelkov za lase, ki kažejo znake izsušenosti, izbirajmo nežnejše vlažilne šampone, ki z lasišča ne bodo preveč izpirali naših lastnih maščobnih in zaščitnih sestavin.
Kako se izogniti statiki v laseh?
Pozimi postanejo lasje pogosto še dodatno naelektreni od oblačil in pokrival – ta moteč pojav, ki kvari našo pričesko, pa lahko odpravimo z nekaj preprostimi ukrepi:
- Suha krpa za enkratno uporabo. Za ukrep v sili lahko uporabite suhe krpe za enkratno uporabo, ki jih lahko imate tudi s sabo v torbici. S krpo pogladite čez lase ali pa z njo pred uporabo obrišite glavnik oziroma krtačo.
- Uporaba vlažilnih negovalnih izdelkov. Poleg čiščenja naj šamponi vaše lase tudi primerno navlažijo. Za dodatek vlage lahko poskrbite tudi sami, in sicer tako, da v balzam tik pred uporabo primešate žlico soka aloje vere, ki bo lasem poleg vlage dodal še minerale in vitamine.
- Izbira glavnika. Pri česanju las bodo več statike povzročali glavniki iz plastike in iz lesa. Če uporabljate takšne, se izogibajte pretiranemu česanju. Kovinski glavniki ali novejši glavniki iz karbona ne povzročajo statike.
- Sušenje las. Investirajte v kvalitetne sušilce za lase in pripomočke za oblikovanje. Pred toplotno obdelavo lase zaščitite s spreji za termično zaščito, ki bodo poskrbeli, da bodo vaši lasje manj poškodovani in da se ne bodo pretirano izsušili med sušenjem in oblikovanjem.
- Izogibajte se pretiranemu pranju las. Prepogosto pranje las ima lahko negativne posledice na lase, saj lahko ti postanejo izsušeni in posledično tudi nagnjeni k večji statičnosti. Za izboljšanje navlaženosti las je zelo priporočljiva uporaba balzama za lase po vsakem umivanju. Imejte v mislih, da balzam, ki je na voljo kot 2 v 1 skupaj s šamponom, nima tako močnega delovanja kot balzam, ki ga nanesete posebej po šamponiranju.
Koledar za sijočo nego las
Poskrbite, da bodo vaši lasje vedno v najboljši formi. Ne samo s primerno izbiro izdelkov in pripravkov, za dosego sijaja je treba lase negovati redno:
1 - 3 x tedensko si umijte lase s šamponom, glede na vrsto in potrebe vaših las.
Če imate probleme z lasiščem ali lasmi, potem 1 x tedensko namesto klasičnega šampona uporabite takšnega s posebej ciljnim delovanjem.
1 - 3 x tedensko, torej po vsakem umivanju, uporabite balzam za lase.
1 x tedensko dodajte svojemu balzamu dodatno izbrano naravno sestavino iz domače kuhinje za okrepljeno delovanje.
1 x tedensko si privoščite posebno nego za konice ali serum za lase. Predlagamo uporabo Dermaluxelash seruma.
2 x mesečno si privoščite masko za lase.
1 x mesečno nanesite na lase izbrano olje pred šamponiranjem in pustite delovati pol ure pred umivanjem.
1 x na 3 mesece si postrižite konice las. 1 x tedensko načrtujte, da bo v vaši prehrani dovolj vitaminov skupine B, vitamina E in zdravih nenasičenih maščobnih kislin.
Vir: Ekodežela, januar 2014, Špela Dobnikar