Parazitologija človeka - Paraziti v ekosistemu
Človek se okuži z zaužitjem premalo termično odelanih sladkovodnih rib, piščancev, drugih ptic, žab ali kač. V črevesni steni človeka se ličinke ne razvijejo v odrasle gliste, ampak predrejo črevesno steno in potujejo v podkožje ali v različne notranje organe, tudi možgane. Bolezenski znaki se kažejo glede na to, v kateri organ ličinke pridejo oz. kako hudo ga poškodujejo (Seguchi in sod., 1995, Ramirez-Avila in sod., 2009).
Uspešno zdravljenje je kirurška odstranitev ličink in istočasno dajanje albendazola (Abramowicz, 2004).
Bolezen prebavnega trakta, anizakiozo (anisakiosis), povzročajo ličinke gliste iz rodu Anisakis. Odrasle gliste, velike nekaj centimetrov, živijo v želodcu različnih vrst rib, dvoživk, plazilcev, morskih sesalcev (kiti, delfini, tjulnji) in ptic. Pogoste so pri morskih ribah in morskih sesalcih okrog Japonske in ob obeh obalah ZDA.
Jajčeca glist, ki jih ribe in ti sesalci izločajo, pridejo s planktonom v nove vrste rib. V njih se razvijejo v okoli 2 do 3 cm velike Iičinke. Če človek zaužije surove ali premalo prepečene inficirane ribe, se sprostijo ličinke glist. Zarijejo se v steno prebavnega trakta in povzročajo razjede, bolečine, slabost, nagnjenje k bljuvanju in bljuvanje. Ličinke v človeku ne zrastejo v odrasle gliste.