Menierova bolezen nastane zaradi motnje v notranjem ušesu. S časom se slabša in povzroča slabo storilnost na delovnem mestu, nesreče in psihični stres. Prvi jo je pred približno stoletjem opisal francoski zdravnik Prosper Meniere. Značilni zanjo so številni simptomi, ki so vsi povezani z motnjo v notranjem ušesu, v katerem se nahajajo čutilni organi za sluh in ravnotežje.
VRTOGLAVICA: Splošno | Okvara notranjega ušesa | Simptomi | Vzroki | Diagnostični postopki | Zdravljenje | Preprečevanje | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Več kot 96 % bolnikov z Menierovo boleznijo trpi za napadi vrtoglavice. Ti napadi trajajo od manj kot eno uro do dva dni, pojavijo se lahko redko, npr. le enkrat na leto, ali pogosto, npr. nekajkrat na leto. Po napadu se bolnik počuti popolnoma izčrpanega in zaspi; ko se zbudi, se ponavadi počuti dobro.
Bolniki z Menierovo boleznijo imajo tudi različne slušne težave, z vrtoglavico ali brez. Bolnik lahko npr. postopoma slabše sliši, sliši brnenje, šumenje ali zvonjenje v ušesih, ali ima občutek, da sliši na eno uho zvok drugače kot na drugo; ta fenomen se imenuje diplakuzija.
Slika: Menierova bolezen se ponavadi pojavi v starosti od 20 do 60 let.
Menierova bolezen se ponavadi pojavi v starosti od 20 do 60 let, povprečna starost bolnikov je 40 let. Vendar so zboleli tudi otroci, stari le 4 leta, in starostniki, starejši od 90 let. Začne se ponavadi v enem ušesu in se pri mnogih bolnikih razširi tudi na drugo. Včasih iz neznanih razlogov bolezen sama izgine. Na žalost ne moremo predvideti, pri katerih bolnikih se bo stanje izboljšalo in pri katerih ne.
Okvara notranjega ušesa
Menierova bolezen nastane zaradi kopičenja tekočine v delu labirinta oz. notranjega ušesa. V labirintu so tri obročaste strukture, imenovane polkrožni kanali. Napolnjene so s tekočino, ki je nujno potrebna za čut za ravnotežje in gibanje. Kopičenje te tekočine okvari ravnotežje in povzroči vrtoglavico.
Slika: Kopičenje tekočine okvari ravnotežje in povzroči vrtoglavico.
Napadi vrtoglavice se lahko pojavijo nenadoma ali po kratkem obdobju tinitusa ali pridušenega sluha. Nekateri ljudje bodo imeli posamezne napade, ki jih ločijo dolga časovna obdobja. Drugi lahko v nekaj dneh doživijo številne napade bližje drug drugemu.
Simptomi
Simptomi vključujejo:
- Ponavljajoča se vrtoglavica, včasih jo spremljajo slabost in bruhanje, bledica in izčrpanost.
- Slušne težave, npr. postopno slabši sluh, zvonjenje v ušesih, občutek, da ne slišite enako na obe ušesi.
- Občutek napetosti v ušesih, ki se včasih začne pred napadom vrtoglavice.
- Glavobol.
Posvetujte se z zdravnikom, če:
- sumite, da imate Menierovo bolezen; opredeliti jo mora zdravnik.
- imate ponavljajoče se napade vrtoglavice; težave z ravnotežjem so lahko znak motnje v notranjem ušesu, ki jo je treba zdraviti.
- vedno slabše slišite; postopna izguba sluha nastane zaradi okvare v kateremkoli delu ušesa (notranjem, srednjem in zunanjem) ali v možganih.
- v vsakem ušesu slišite drugačen zvok; to je poleg Menierove bolezni znak tudi pri drugih boleznih notranjega ušesa.
Vzroki
Napade Menierove bolezni sproži napetost, tesnoba ali prevelik vnos soli. Znanstveniki sicer še vedno razpravljajo o vzrokih bolezni, vedo pa, da nastaja preveč endolimfe, tekočine v notranjem ušesu oz. labirintu. Notranje uho sta pravzaprav dva čutilna organa, stisnjena v senčni kosti, ki tvori stranski del lobanje. En del notranjega ušesa je spiralno oblikovan polž; zvočne valove pretvarja v električne impulze in jih pošilja možganom.
Drug del so trije obroči, imenovani polkrožni kanali. V teh kanalih je tekočina, ki se pretaka glede na položaj telesa (če ležete, vstanete ali se nagnete na eno stran). Iz signalov, ki prihajajo iz kanalov, in hkratnih podatkov iz oči ter živčnih končičev v koži možgani ugotovijo položaj telesa - ali je navpično ali vodoravno. Iz neznanega vzroka se pri Menierovi bolezni v notranjem ušesu nabira preveč tekočine, kar okvari čut za ravnotežje. Včasih se tekočina nabira tudi v polžu in okvari sluh.
Video vsebina: Znaki in simptomi Menierjeve bolezni.
Menierova bolezen se pogosteje pojavi pri ljudeh, ki imajo nepravilno oblikovano notranje uho ali senčno kost - že od rojstva ali zaradi poškodbe. Obliko notranjega ušesa in raven tekočine v njem lahko spremenijo tudi nekatere bolezni in motnje, npr. okužba srednjega ušesa, sifilis, levkemija, otoskleroza (zakostenevanje srednjega ušesa) in imunske motnje.
Diagnostični postopki
Večinoma lahko izkušen otorinolaringolog (specialist za ušesa, nos in grlo) postavi diagnozo Menierove bolezni iz pogovora o vaših težavah in z nekaj preprostimi preiskavami, ki jih opravi v ambulanti. Ker pa vrtoglavico in slušne težave povzročajo mnoge bolezni - nekatere nepomembne, nekatere pa precej nevarne - je včasih zelo težko postaviti pravilno diagnozo.
Da bo izključil druge bolezni, vas bo zdravnik temeljito pregledal. Nekatere preiskave, ki jih lahko naroči, so: avdiometrija, s katero preizkušajo sluh; rentgensko slikanje, s katerim prikažejo obliko lobanje in morebitne stare poškodbe; elektrokohleografijo, pri kateri skozi bobnič vstavijo elektrodo in izmerijo električne značilnosti notranjega ušesa, ki kaže naravo slušnih težav.
Zdravljenje
Znanstveniki še niso odkrili zdravila za Menierovo bolezen, zato je zdravljenje usmerjeno k lajšanju simptomov in duševnim učinkom bolezni. Operacija je zadnji izhod pri bolnikih z zelo hudo obliko bolezni.
Konvencionalna medicina
Zdravljenje Menierove bolezni začnejo z zdravili, ki naj bi zmanjšala tlak in količino tekočine v notranjem ušesu. Ponavadi predpišejo diuretike (zvečajo izločanje tekočine) in sedative (bolnika umirijo in zmanjšajo vrtoglavico). Za zmanjšanje vrtoglavice pogosto predpisujejo meklizin in diazepam; nekateri zdravniki uporabljajo tudi antihistaminike, npr. prometazin in dimenhidrinat.
Slika: Zdravljenje je usmerjeno k lajšanju simptomov.
V zadnjem času svetujejo tudi obliže s skopolaminom, ki se uporabljajo pri morski bolezni. Nekaterim bolnikom ta zdravila pomagajo, vendar znanstvene raziskave njihove uporabe ne podpirajo soglasno. Mnoga od teh zdravil lahko povzročajo neželene stranske učinke in nobeno ne pozdravi bolezni same.
Nekateri zdravniki predpisujejo tudi zdravljenje v »tlačni komori« - tlak v ušesu želijo izboljšati s spremembo zunanjega tlaka. Razvili so tudi vrsto operacij s ciljem namernega uničenja labirinta notranjega ušesa, da preneha vrtoglavica. Kirurške tehnike so: vestibularna nevrektomija, pri kateri prerežejo živce, ki gredo v ravnotežni del notranjega ušesa, in la-birintektomija oz. odstranitev labirinta.
Te drastične postopke, pri katerih močno okvarijo ravnotežje in popolnoma uničijo slušni aparat, opravijo le pri bolnikih, ki imajo res hudo vrtoglavico. Pri drugi operaciji, imenovani operacija en-dolimfne vrečke, poskuša kirurg ohraniti sluh in ravnotežje; pritisk v notranjem ušesu zmanjša tako, da labirint drenira ali vstavi majhne zaklopke ali obvode. Rezultati so prvo leto po operaciji dobri, pri nekaterih bolnikih se pozneje vrtoglavica spet pojavi.
Alternativni načini
Tako kot večina konvencionalnih zdravil tudi alternativna zdravila poskušajo zmanjšati stres in druge simptome.
Akupunktura
Če imate vrtoglavico, se posvetujte s strokovnjakom o stimulaciji naslednjih ušesnih točk: živčnih, simpatičnih, ledvičnih, zatilnih, nadledvičnih in srčnih. Pri kroničnih težavah lahko akupunkturist deluje na točke ledvičnega meridiana, meridiana trojnega grelca in vraničnega meridiana.
Aromaterapija
Za zmanjšanje stresa si pripravite kopel z eteričnimi olji sivke, geranije in sandalovine. Poskusite tudi nežno masažo z izvlečkom sivke ali kamiličnim oljem.
Delo s telesom
Če imate kronično Menierovo bolezen, se posvetujte z osteopatom ali kiropraktikom o manipulaciji glave, čeljusti, vratu in spodnjega dela hrbta - omejena gibljivost teh delov telesa lahko prizadene notranje uho. Pri akutnem napadu Menierove bolezni vam lahko refleksolog priporoča masažo ušesnega predela stopala; ta in drugi predeli, ki so lahko koristni, so naslikani desno, v okvirju.
Kitajska zelišča
Nekateri strokovnjaki kitajske medicine razločujejo vrste vrtoglavice. Splošno večnamensko zdravilo vsebuje sibirski bodič (Xanthium sibiricum), magnolijo (Magnolia liliflora), uralski sladki koren (Glycyrrhiza uralensis), japonsko kosteničevje (Lonicera japonicum) in druga zelišča. Obiščite strokovnjaka kitajske medicine, da vam predpiše pravo zdravilo. Imejte v mislih, da so možne alergije na nekatera kitajska zelišča.
Homeopatija
Bolnik z Menierovo boleznijo se lahko odloči za različna homeopatska zdravila - vsa se jemljejo v učinkovini 12x na 4 do 6 ur. Pri vrtoglavici med akutnim napadom, ki se poslabša ob premikanju in jo spremljata glavobol ter brnenje ali brenčanje v ušesih, poskusite bryonio.
Video vsebina: Naravno zdravljenje Menierjeve bolezni.
Pri vrtoglavici in slabosti med akutnim napadom uporabite cocculus. Pri vrtoglavici pa, ki se poslabša, če se uležete ali obrnete na drugo stran, in jo spremlja občutljivost za svetlobo, vzemite conium. Če se čez dan ali dva ne počutite bolje ali imate kronično Menierovo bolezen, se posvetujte s strokovnjakom za homeopatijo.
Refleksologija
Refleksologija je alternativno zdravljenje, ki se lahko uporablja v skupnosti bolnikov z Menierovo boleznijo.
Slika: Refleksologija vam lahko pomaga, da se počutite manj pod stresom.
Da olajšate simptome, stimulirajte predel ušesa tako, da s palcem potegnete ob bazah zadnjih štirih prstov na nogah in v vdolbini drugega in tretjega prsta. S palcem potegnite tudi gor in dol po zgornjem delu predela hrbtenice in obdelajte predel vratu na palcu. Nato stimulirajte predel sončnega pleteža.
Medicina duha in telesa
Pri Menierovi bolezni se bolniki nahajajo v začaranem krogu: napadi povzročajo stres in tesnobo, ki pa lahko napad sprožita. Bolniki se lahko priključijo skupinam za samopomoč, kjer lahko razpravljajo o svojih težavah. Stres lahko učinkovito zmanjšate tudi z različnimi načini masaže in z jogo.
Prehrana
Nekateri dietetiki pri Menierovi bolezni predlagajo dieto z več kalorijami, maščobami in beljakovinami, čeprav ni nobenih dokazov, da bi na ta način lahko bolezen pozdravili. Specialisti priporočajo dnevno uživanje: 2000 mg vitamina C; po 50 mg vitaminov Br/ B, in B6, 20 mg cinka; in drugih mineralov in vitaminov. Če imate Menierovo bolezen, se izogibajte soli - ki povzroča, da se v telesu zadržuje voda - in omejite vnos tekočine.
Nekateri strokovnjaki predvidevajo, da zmanjšanje količine tekočine v telesu zmanjša tlak v notranjem ušesu, vendar tega niso dokazali. Dietetik vam lahko pomaga sestaviti prehrano pri vaših posebnih težavah.
Domače zdravljenje
- Poskusite se dobro naspati.
- Med napadom Menierove bolezni mirno ležite in se skušajte sprostiti.
- Poskušajte uživati manj soli in tekočine; nekateri menijo, da zmanjšanje količine tekočine v telesu zmanjša tlak v notranjem ušesu.
- Ne uživajte kofeina in alkohola ter ne kadite, ker vse to veča stres in onemogoča kakovosten počitek.
- Izogibajte se vožnji, plavanju, plezanju po lestvah in drugim aktivnostim, kjer bi se lahko med napadom vrtoglavice resno poškodovali.
Preprečevanje
Najboljši način, da preprečite napad Menierove bolezni, je, da zmanjšate stres. Delajte stvari, ki vas veselijo, npr. ukvarjajte se s kakim konjičkom ali športom. Vzemite si čas za aktivnosti, ki vas veselijo: poslušajte glasbo, privoščite si sproščajočo kopel, preberite revijo, popijte pomirjevalni čaj - dobra izbira so kamilice (Matricaria recutita) - ali si enostavno vzemite čas, da sedite in ne delate ničesar.
Video vsebina: Kaj je Menierjeva bolezen?
Če imate še naprej težave s stresom in tesnobo, je morda dobro, da se posvetujete s psihoterapevtom.
Vprašanja in odgovori
Kaj povzroča vrtoglavico?
Težave z notranjim ušesom, ki vplivajo na ravnotežje, so najpogostejši vzroki za vrtoglavico[1].
Kaj je Menierova bolezen?
Menierova bolezen je bolezen notranjega ušesa, ki povzroča spontane epizode vrtoglavice, občasno pa tudi izgubo sluha, zvonjenje v ušesu (tinitus) in včasih občutek pritiska v ušesu. V večini primerov Menierejeva bolezen prizadene samo eno uho[2].
Kako zdravimo vrtoglavico zaradi Menierove bolezni?
Vaš zdravnik vam lahko predpiše zdravila, ki jih jemljete med napadom vrtoglavice:
- zdravila proti potovalni slabosti
- zdravila proti slabosti
- diuretiki in betahisti[3]
Kakšni so simptomi Menierove bolezni?
Simptomi vključujejo:
- Ponavljajoča se vrtoglavica, včasih jo spremljajo slabost in bruhanje, bledica in izčrpanost.
- Slušne težave, npr. postopno slabši sluh, zvonjenje v ušesih, občutek, da ne slišite enako na obe ušesi.
- Občutek napetosti v ušesih, ki se včasih začne pred napadom vrtoglavice.
- Glavobol.
Kako pogosta je Menierova bolezen?
Ocene incidence Menierove bolezni po vsem svetu se zelo razlikujejo, od 3,5 do 513 na 100.000. Po podatkih AAO-HNS je »Menierova bolezen skoraj izključno zabeležena pri odraslih, manj kot 3 odstotki primerov pa naj bi se pojavili pri otrocih, mlajših od 18 let[4].
Viri in reference
Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje, Dr. Jaro Lajovic, Založba Mladinska knjiga
- Vertigo - https://www.nhs.uk
- Menierova bolezen - https://www.humanitas.net
- Meniere's disease - https://www.mayoclinic.org
- Ménière’s Disease - https://hearinghealthfoundation.org