Hepatitis je splošen izraz, ki pomeni vnetje jeter. Uporabljamo ga za skupino virusnih bolezni, znanih kot hepatitis A, B, C, D in E. Drug tip hepatitisa povzroča zloraba alkohola, jemanje drog ali zaužitje strupov iz okolja.
HEPATITIS: Splošno | Simptomi | Vzroki | Diagnostični postopek | Zdravljenje | Preprečevanje | Možni zapleti | Vprašanja in odgovori | Viri/reference
Hepatitis je najpogostejša huda nalezljiva bolezen. Centrom za nadzor nad nalezljivimi boleznimi v ZDA vsako leto prijavijo 70000 primerov, vendar raziskovalci menijo, da je dejansko število bolnikov blizu 500000.
Mnogih primerov ne prepoznajo, ker jih zamenjajo z gripo. Hepatitis je resno stanje, saj moti mnoge funkcije jeter. Jetra tvorijo žolč, ki pomaga pri prebavi, uravnavajo kemično sestavo krvi in iz krvi odstranjujejo škodljive snovi.
Slika: Hepatitis je resno stanje, saj moti mnoge funkcije jeter.
Pet virusov hepatitisa se prenaša na različne načine, vsi pa imajo nekaj skupnega: napadejo jetra in v njih povzročijo vnetje. Akutna faza bolezni ponavadi traja od dva do tri tedne; popolno okrevanje traja približno devet tednov.
Bolniki večinoma ozdravijo in postanejo trajno imuni, vendar jih v akutni fazi nekaj (manj kot 1 %) umre. Pri drugih se lahko razvije kronični hepatitis, kar povzroča, da jetra ostanejo vneta šest ali več mesecev. Kronični hepatitis lahko vodi do ciroze in tudi smrti.
Simptomi
Mnogo primerov hepatitisa ni ustrezno opredeljenih, ker bolezen zamenjamo za gripo ali ker sploh ni nobenih simptomov.
Najpogostejši simptomi so:
- izguba teka;
- utrujenost;
- blaga vročina;
- bolečine v mišicah in sklepih;
- slabost in bruhanje;
- bolečine v trebuhu.
Manj pogosti simptomi so:
- temen urin;
- svetlo blato;
- zlatenica;
- srbenje po vsem telesu;
- spremenjeno stanje zavesti, stupor ali koma.
Posvetujte se z zdravnikom, če:
- gripi podobni simptomi ne izginejo ali opazite katerega od bolj nevarnih znakov; kronični hepatitis lahko povzroča cirozo in celo smrt.
- prijatelj ali družinski član zboli za hepatitisom; lahko ste okuženi z mikrobom, ki povzroča bolezen.
- se zgornji simptomi pojavijo po bivanju v deželi, kjer je hepatitis razširjen; okužili ste se lahko med potovanjem.
Vzroki
Čeprav so njihovi učinki na jetra enaki in povzročajo podobne simptome, se različne vrste hepatitisa prenašajo na različne načine. Pri virusnih hepatitisih sta teža in trajanje bolezni odvisna predvsem od organizma, ki jih povzroča.
Slika: Hepatitis C se prenaša z rabljenimi iglami in okuženo krvjo.
S hepatitisom A se okužimo oralno (preko ust) z vodo, onesnaženo s fekalijami. Med vsemi je najmanj nevaren, saj ne povzroča kroničnega vnetja jeter. Virus hepatitisa A se prenaša z nepravilno obdelano hrano, s stikom med člani gospodinjstva, igračami v vrtcih ali šolah in uživanjem surovih školjk iz onesnaženih voda.
Virus hepatitisa B je med vsemi najbolj razširjen, vsako leto se z njim samo v ZDA okuži okoli 300000 ljudi. Prenese se lahko z matere na otroka pri porodu ali kmalu po njem; organizem potuje med odraslimi in otroki in okuži vsodružino. Prenaša se tudi s spolnimi stiki, transfuzijo okužene krvi in skupno uporabo igel med intravenskimi uživalci drog. Pri tretjini primerov izvora ne moremo določiti.
Bolniki s hepatitisom B večinoma popolnoma okrevajo, nekateri med njimi pa se bolezni ne morejo znebiti; pri njih se razvije kronični hepatitis in lahko tudi ciroza. Bolniki s kroničnim hepatitisom postanejo prenašalci, kar pomeni, da lahko okužijo druge, tudi če so njihovi simptomi izginili. Le 1 do 2% bolnikov umre zaradi hepatitisa B.
Hepatitis C se prenaša z rabljenimi iglami in okuženo krvjo. Povzroča lahko le malo simptomov ali pa sploh ne, vendar se pri kar 20 do 30% kroničnih nosilcev v 10 letih razvije ciroza jeter. Okužba je možna tudi s transfuzijo okužene krvi, vendar je pred kratkim razvito testiranje krvi močno zmanjšalo število takih primerov. Pri tretjini primerov izvor okužbe ni znan.
Hepatitis D se razvije le pri bolnikih, okuženih z virusom hepatitisa B. Pri njih stanje močno poslabša. Prenaša se lahko z matere na otroka in s spolnimi stiki. Je najredkejši med petimi virusi hepatitisa, a tudi najnevarnejši, ker na jetra hkrati delujeta dva virusa.
Hepatitis E se pojavlja predvsem v Aziji, Mehiki in Afriki. Enako kot pri hepatitisu A se prenaša s fekalno onesnaženo vodo in hrano in ne povzroča kroničnega hepatitisa. Je malo bolj nevaren od hepatitisa A, posebej pri nosečnicah.
Alkoholni, toksični in z drogami povezani hepatitis povzročajo enake bolezenske znake kot virusni hepatitisi. Vendar jih ne povzroča vdor mikroorganizmov, ampak čezmerno in dolgotrajno pitje alkohola zaužitje strupov iz okolja ali zloraba neka-te'h zdravil, npr. paracetamola.
Diagnostični postopek
Če so bolezenski znaki sumljivi za hepatitis, zdrasnik vzame vzorec krvi za določitev povzročitelje. Kasneje - tudi po izboljšanju bolezenskih sprememb - je potrebnih še več vzorcev krvi za odkrivanje zapletov in določitev, ali je bolnik nosilec verusa. Zdravik se lahko odloči tudi za biopsijo (odvzem tkiva) jeter, da oceni obseg okvare. Biopsijo napravijo tako, da vbodejo v jetra iglo in skoznjo izvlečejo del tkiva, ki ga nato pošljejo v laboratorij v analizo.
Zdravljenje
Obstaja le malo specifičnih zdravil za zdravljenje hepatitisa. Konvencionalni pristop k zdravljenju pri vseh oblikah je počitek in ustrezna prehrana; hkrati so potrebni ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni. Nekatera alternativna zdravila, predpisana od usposobljenega strokovnjaka, lahko dopolnjujejo konvencionalno zdravljenje in pomagajo pri lajšanju simptomov.
Video vsebina: Virusni hepatitis (A, B, C, D, E) - vzroki, simptomi, diagnoza, zdravljenje in patologija.
OPOZORILO!
Jetra imajo ključno vlogo pri predelavi zdravil, drog, alkohola in strupov v krvi, zato lahko bolnik s hepatitisom ugotovi, da nekatera zdravila, alkoholne pijače in zelišča, ki jih sicer dobro prenaša, njegovo stanje poslabšajo. Nikoli ne poskušajte hepatitisa zdraviti sami; posvetujte se z zdravnikom ali strokovnjakom za alternativno medicino. Izogibajte se alkoholnim pijačam in vprašajte svojega zdravnika, če lahko jemljete kontracepcijske tablete, antibiotike ali zdravila iz proste prodaje. O vseh zdravilih, ki jih jemljete. vključno s tistimi na videz neškodIljvimi. kot sta acetilsalicilna kislina in paracetamoi. obvestite svojega zdravnika.
Konvencialna medicina
Zdravnik vam bo predpisal počitek v postelji, a morda se boste počutili bolje že, če samo omejite telesno dejavnost. Splošno pravilo je: če se počutite dobro, vstanite; če se ne, se umirite ali lezite. Izogibajte se stiku z drugimi, da virusu ne omogočite širjenja.
Dobra prehrana je pomemben del zdravljenja pri vseh oblikah hepatitisa. Dobro jesti pomeni, da jeste hranljive, uravnotežene obroke, ki imajo dovolj kalorij. Bolniki večinoma radi jedo obilne zajtrke, saj jim čez dan apetit izgine in se slabost poslabša. Bolniki, ki težko jedo velike obroke, naj pojedo pri glavnih obrokih manjšo količino hrane, vmes pa večkrat kaj prigriznejo.
Zdravljenje alkoholnega, toksičnega ali z drogami povezanega hepatitisa je v glavnem enako, vendar bolnike pogosteje sprejmejo v bolnišnico. Pri hudih oblikah je življenje večkrat ogroženo. Bolniku pri okrevanju največ pomaga, da odstrani škodljive pijače, strup ali drogo.
V akutni fazi virusnega ali nevirusnega hepatitisa se izogibajte alkoholnim pijačam, saj predelava alkohola že tako prizadeta jetra še dodatno obremenjuje. Zavedajte se tudi, da je spolni partner bolnika s hepatitisom, predvsem s hepatitisom B, v nevarnosti, da se okuži.
Za večino bolnikov s hepatitisom skrbijo splošni zdravniki. Hude primere zdravijo hepatologi ali gastroenterologi - specialisti za bolezni jeter oz. prebavil. Bolnika ponavadi ni treba sprejeti v bolnišnico, razen če ne more jesti ali piti ali bruha.
Večina bolnikov po hepatitisu popolnoma okreva. Manjša poslabšanja se lahko pojavljajo še več mesecev, ko bolezen izzveneva, vendar je vsako poslabšanje blažje kot prejšnje. Poslabšanja ne pomenijo, da ne boste popolnoma okrevali.
Slika: Večina bolnikov po hepatitisu popolnoma okreva.
Pri nosečih ženskah se tveganje za prirojene napake novorojenčka ali druge težave v nosečnosti ne poveča, okužba ploda v maternici je redka. Če pa ima mati hepatitis B, se lahko otrok okuži med porodom. Tveganje se pomembno zmanjša, če ogroženi novorojenček takoj po rojstvu dobi cepivo proti hepatitisu B. Če ste noseči, vam bo zdravnik opravil test za hepatitis B; če ste okuženi, bo otrok po rojstvu dobil injekcijo serumskih imunoglobulinov in bo cepljen proti hepatitisu.
Prehrana
Pravilna prehrana ima pomembno vlogo pri tem, kako vaše telo obvlada hepatitis. Če prebolevate akutni ali kronični hepatitis, povečajte količino vlaknin v hrani, jejte polnozrnate žitarice, sadje in zelenjavo ter kuhan fižol in grah. Taka hrana spodbuja izločanje žolčnih kislin in strupov, ki se lahko nabirajo v jetrih in žolčniku.
Nekateri dietetiki trdijo, da velike količine vitamina C, dane lahko intravensko, izboljšajo virusni hepatitis, ker zmanjšajo vnetje v jetrih. Raziskave tudi kažejo, da veliki odmerki vitamina B12 in folijske kisline skrajšajo čas, ki ga bolnik potrebuje za okrevanje. Vprašajte svojega zdravnika ali usposobljenega dietetika o vitaminih in odmerkih, ki so primerni za vas.
Pri nekaterih bolnikih se zdravniki odločijo za zdravljenje z zdravili. Za kronične primere hepatitisa B in C uporabljajo interferon. Dokazano je bilo, da interferon pri 15 do 20% bolnikov odstrani virus iz telesa in zmanjša vnetje ter okvaro jeter, s tem pa tudi tveganje za nastanek ciroze. Nekaterim bolnikom za zmanjšanje vnetja predpišejo kortikosteroide. Vendar je uporaba le-teh vprašljiva, saj lahko zaradi stranskih učinkov ohromi imunski sistem.
Slika: Vitamin B12 in folijska kislina dokazano skrajšata čas okrevanja.
Skoraj za vsa poznana zdravila so že kdaj trdili, da povzročajo okvaro jeter. Če ste pred kratkim preboleli hepatitis ali ste že kdaj imeli težave z jetri, se pred jemanjem vseh zdravil posvetujte z zdravnikom.
Ne glede na vrsto hepatitisa ali način zdravljenja, morate hoditi k zdravniku na redne kontrole, dokler krvne preiskave ne pokažejo, da je virus izginil. Človek ostane nosilec virusa hepatitisa B ali C, dokler je virus v krvi, čeprav so že izginile vse bolezenske težave.
Alternativni načini
Nekonvencionalna zdravila lahko, če jih jemljete pravilno, zmanjšajo vnetje v jetrih in pomagajo olajšati simptome. Če pa jih jemljete nepravilno, lahko nekatera med temi zdravili jetra še dodatno okvarijo ali povzročijo druge zaplete. Nikoli ne poskušajte hepatitisa zdraviti sami. Pri tej bolezni ne tvegajte. Če želite zdravnikovo oskrbo dopolniti z alternativnimi zdravili, se posvetujte s strokovnjakom, Id-ima licenco, da vam pomaga izbrati prava zdravila in odmerke.
Homeopatija
Homeopati predpišejo fosfor za zmanjšanje vnetja v jetrih in olajšanje bolezenskih težav. Druga zdravila so še taraxacum officinale, lycopodium in chelidonium majus, odvisno od bolezenskih znakov. Posvetujte se s strokovnjakom za homeopatijo o določenih zdravilih in odmerkih.
Preprečevanje
Hepatitis se nanaša na vnetje jeter, ki ga lahko povzročijo različni dejavniki, vključno z virusi, uživanjem alkohola in določenimi zdravili. Najpogostejši tipi virusnega hepatitisa so hepatitis A, B, C, D in E. Vsak tip ima svoje načine prenosa in s tem svoje preventivne strategije.
Hepatitis A:
- Cepljenje: Cepivo proti hepatitisu A je varno in učinkovito.
- Higiena rok: Po uporabi stranišča in pred jedjo ali pripravo hrane si temeljito umijte roke.
- Varna voda in hrana: Na območjih s slabimi sanitarnimi pogoji pijte ustekleničeno vodo, izogibajte se ledu in jejte temeljito kuhano hrano. Izogibajte se surovim ali premalo kuhanim školjkam.
Video vsebina: Kaj je hepatitis C in zakaj bi vas moralo skrbeti?
Hepatitis B:
- Varna spolnost: dosledno in pravilno uporabljajte kondome.
- Izogibajte se skupni rabi igel: Ne delite igel, brizg ali drugih pripomočkov za droge.
- Varnostni ukrepi: zdravstveni delavci morajo upoštevati univerzalne previdnostne ukrepe, vključno z uporabo rokavic in pravilnim odstranjevanjem ostrih predmetov in igel.
- Izogibajte se deljenju osebnih predmetov: Ne delite zobnih ščetk, britvic ali drugih osebnih predmetov, ki bi lahko bili okrvavljeni.
- Cepljenje: Cepivo proti hepatitisu B je splošno dostopno in se priporoča vsem novorojenčkom, zdravstvenim delavcem in osebam z visokim tveganjem.
Hepatitis C:
- Izogibajte se skupni rabi igel: nikoli si ne delite igel, brizg ali kakršne koli opreme za pripravo ali injiciranje drog.
- Varna spolnost: Hepatitis C se manj pogosto spolno prenaša, vendar je uporaba kondomov še vedno priporočljiva za tiste, ki imajo več partnerjev, ali za tiste, ki niso prepričani o statusu svojega partnerja.
- Zdravje in varnost: zdravstveni delavci morajo vedno upoštevati standardne postopke za obvladovanje okužb.
Hepatitis D:
Preprečevanje hepatitisa D se vrti okoli preprečevanja hepatitisa B, saj lahko hepatitis D obstaja samo s sočasno okužbo s hepatitisom B. Cepljenje proti hepatitisu B in upoštevanje zgoraj navedenih previdnostnih ukrepov za hepatitis B bosta torej zaščitila tudi pred hepatitisom D.
Hepatitis E:
- Varna voda: pijte čisto in varno vodo, zlasti na območjih, kjer so sanitarni pogoji slabi.
- Temeljito kuhana hrana: zlasti na endemičnih območjih se izogibajte uživanju surovega ali premalo kuhanega mesa.
- Higiena rok: Tako kot pri hepatitisu A je pomembno redno umivanje rok, zlasti pred rokovanjem s hrano.
Splošni nasveti:
- Omejite uživanje alkohola, saj lahko prekomerno uživanje alkohola poslabša poškodbe jeter.
- Bodite previdni pri piercingih in tetovažah – zagotovite, da je oprema sterilna.
- Bodite previdni pri jemanju zdravil in se izogibajte zdravilom, ki so strupena za jetra, kadar je to mogoče. Pred začetkom jemanja katerega koli novega zdravila se vedno posvetujte s svojim zdravnikom.
- Razumevanje različnih vrst hepatitisa in njihovih načinov prenosa vam lahko pomaga pri sprejemanju ustreznih previdnostnih ukrepov. Cepljenje, kjer je na voljo, je eden najučinkovitejših načinov preprečevanja. Če ste ogroženi, so priporočljivi tudi redni zdravstveni pregledi in pregledi.
Možni zapleti
Hepatitis lahko napreduje v druge bolezni ali se zaradi njih zaplete. Nekatere od teh bolezni, kot sta fibroza (jetrno tkivo, ki se poškoduje in zabrazgotini) in ciroza (pozna faza fibroze), so zelo pogoste. Na srečo je nekatere od teh zapletov, kot je odpoved jeter, mogoče tudi preprečiti.
Fibroza
Eden najpogostejših zapletov kroničnega hepatitisa je fibroza, stanje, ki ga povzroči brazgotinjenje jeter. V primerih fibroze so jetra poškodovana zaradi nenehnega vnetja, kar ustvarja brazgotinsko tkivo, ki se popravlja. To brazgotinsko tkivo preprečuje, da bi jetra delovala tako, kot so nekoč.
Slika: Če se fibroza razvije in postane obsežnejša, jo opisujemo kot cirozo.
Dobra novica je, da če je fibroza pravočasno nadzorovana in omejena na majhen del vaših jeter, lahko ostali organi delajo močneje in dohajajo svoje običajne funkcije. Če se fibroza razvije in postane obsežnejša, jo opisujemo kot cirozo.
Ciroza jeter
Obsežna fibroza se imenuje ciroza. Hepatitis B, hepatitis C in alkoholni hepatitis lahko povzročijo cirozo, maščobno obolenje jeter in druga stanja, povezana z jetri. S cirozo povezane brazgotine so pogosto nepopravljive. V hujših primerih in brez zdravljenja je lahko najboljši način ukrepanja presaditev jeter.
Rak na jetrih
Rak jeter se lahko razvije kot ena od dveh vrst: hepatocelularni karcinom in holangiokarcinom. Hepatocelularni karcinom prizadene jetrne celice, holangiokarcinom pa žolčne kanale.
Odpoved jeter
Jetrna odpoved je resen, a občasen zaplet hepatitisa. Zdravniki uporabljajo različne izraze za opis variacij jetrne odpovedi, kot je fulminantna jetrna odpoved ali akutna jetrna odpoved. Če vaša jetra ne delujejo več, se bo vaše telo zaustavilo, kar je sčasoma usodno. Obstaja veliko posebnih vzrokov za odpoved jeter, vendar na splošno do odpovedi pride, ko so vaša jetra tako poškodovana, da ne morejo slediti telesnim potrebam.
Glomerulonefritis
To je bolezen ledvic, ki jo povzroča vnetje, ki je najpogosteje povezano z imunskim odzivom. Lahko se pojavi pri bolnikih s kroničnimi okužbami s hepatitisom B in hepatitisom C. Brez zdravljenja lahko vnetje napreduje in resno poškoduje vaše ledvice.
Krioglobulinemija
Krioglobulinemija je občasna bolezen, ki jo povzroča nenormalen skupek neke vrste beljakovine, ki blokira majhne krvne žile. Najpogostejša je pri tistih s kroničnimi okužbami s hepatitisom B in hepatitisom C. Lahko povzroči težave s cirkulacijo.
Jetrna encefalopatija
Huda izguba delovanja jeter, kot je odpoved jeter, lahko povzroči kopičenje toksinov v krvi, ki ovirajo delovanje možganov. To stanje, znano kot encefalopatija, povzroča duševne težave, kot je zmedenost, in lahko povzroči komo. Čeprav je v zgodnjih fazah reverzibilna, je napredovala jetrna encefalopatija resno stanje in je običajno smrtno.
Portalna hipertenzija
Ena od pomembnih nalog jeter je filtriranje krvi. Vendar pa lahko ciroza in druge težave motijo sistem portalne cirkulacije jeter. Ko je ta portalni sistem blokiran, se vsa kri iz prebavnega sistema ne more vrniti v jetra in pritisk se poveča, kar povzroči stanje, imenovano portalna hipertenzija. To je resen zaplet in je lahko usoden.
Porfirija
Porfirija je skupina bolezni, ki jih povzročajo težave pri predelavi pomembnih kemikalij v telesu, imenovanih porfirini. Ena vrsta, imenovana porphyria cutanea tarda, povzroča mehurje na rokah in obrazu in je redek zaplet kronične okužbe s hepatitisom C.
Virusna sočasna okužba
Drug zahteven zaplet virusnega hepatitisa je možnost dveh virusnih okužb hkrati. Hepatitis ne povzroči druge okužbe, vendar hepatitis vašemu imunskemu sistemu oteži uspešen napad na druge viruse. Virus humane imunske pomanjkljivosti (HIV) je pogosta sočasna okužba pri ljudeh s hepatitisom.
Slika: Hepatitisa A in B lahko preprečimo s cepljenjem.
Če imate hepatitis, morate vedno sprejeti previdnostne ukrepe proti okužbi s HIV. Pogoste so tudi sočasne okužbe z drugimi virusi hepatitisa. Hepatitisa A in B lahko preprečimo s cepljenjem.
Vprašanja in odgovori
Kaj povzroča hepatitis?
Prekomerno uživanje alkohola, toksini, nekatera zdravila in nekatera zdravstvena stanja lahko povzročijo hepatitis. Vendar pa hepatitis pogosto povzroči virus. Več različnih virusov povzroča hepatitis, vključno s hepatitisom A, B, C, D in E[1].
Ali je hepatitis lahko smrtno nevaren?
Virusni hepatitis je lahko usoden. V primeru virusov B, C in D lahko okužba postane kronična in nekateri bolniki lahko umrejo zaradi raka jeter ali ciroze. Če pa okužbo odkrijemo pravočasno, jo je mogoče zdraviti. Bolniki z virusom hepatitisa C lahko popolnoma okrevajo[2].
Kateri tip hepatitisa je najbolj nevaren?
Hepatitis C je lahko hujši in najbolj smrtonosen, vendar lahko tudi tisti z akutno boleznijo okrevajo brez trajne poškodbe jeter. Do 70 % kronično okuženih s hepatitisom C razvije kronično bolezen jeter, do 20 % pa cirozo[3].
Kako se kažejo simptomi hepatitisa?
Simptomi akutnega hepatitisa lahko vključujejo zvišano telesno temperaturo, utrujenost, izgubo apetita, slabost, bruhanje, bolečine v trebuhu, temen urin, svetlo blato, bolečine v sklepih in zlatenico[1].
Ali za hepatitis obstaja cepivo?
Obstajata cepiva za preprečevanje hepatitisa A in hepatitisa B; vendar cepiva proti hepatitisu C ni[4].
Viri in reference
- What is Viral Hepatitis? - https://www.cdc.gov
- 5 Things you should know about viral hepatitis - https://www.paho.org
- What Type of Hepatitis Is Most Deadly? - https://www.emedicinehealth.com
- Hepatitis A Questions and Answers for the Public - https://www.cdc.gov