Naravni statini - zdravilo prihodnosti!

ponedeljek, 17 maj 2021

Povečana vrednost holesterola je eden izmed največjih dejavnikov tveganja za pojav srčne in možganske kapi. Zato je ozaveščanje o tem, kaj je lahko razlog za nastanek povišanega holesterola, bistvenega pomena. Pomembno pa je tudi vedenje, kako si lahko pomagamo, da ga uspešno znižamo. Prihodnost pripada naravnim statinom!

holesterol v krvi

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) že leta raziskuje, kako zdravi smo Slovenci, in obenem izobražuje o tem, kako bi lahko svoje zdravje izboljšali. »Srčno-žilne bolezni so v razvitem delu sveta in tudi Sloveniji že desetletja najpogostejši vzrok obolevnosti in umrljivosti odraslih,« opozarjajo. Da bi preprečili tovrstne bolezni, moramo zlasti nadzorovati njihove dejavnike tveganja, kamor spada povišan holesterol. Na svojo dedno zasnovo morda ne moremo vplivati, vsekakor pa lahko vplivamo na svoje izbire, ki so lahko hitra cesta do nevarnih zdravstvenih zapletov ali pa naš zanesljivi ščit pred boleznim.

Kakšne naj bodo torej naše odločitve, da bo raven holesterola kar najidealnejša?



S pravo hrano do nižjega holesterola

Namesto hrane, ki vam škodi, raje posegajte po takšni, ki vam lahko koristi. Pri nižanju holesterola vam lahko pomaga pogostejše uživanje pistacij (izbirajte nesoljene), cimeta (dodajajte ga v kompot ali smutije), humusa (namaza s čičeriko, česnom in peteršiljem), olivnega in bučnega olja (hladno stiskanega, ki ga dodamo v solato), artičok (in druge zelenjave, ki slovi po svojem antloksidativnem delovanju), agrumov, borovnic, brusnic, banan in sadja nasploh ter rib, ki so bogate z maščobnimi kislinami omega-3, ki pomagajo zniževati raven trigliceridov. Primerna prehrana je, poleg zadostnega gibanja, največ, kar lahko napravimo sami zase tako pri preprečevanju povišanega holesterola kot nižanju njegove ravni. Po drugi strani pa se še dodatno ogrožamo s kajenjem, čezmerno telesno težo, čezmernim uživanjem alkohola in dolgotrajno izpostavljenostjo stresu. Samo eden izmed teh dejavnikov lahko izniči ves preostali trud in dobre navade, ki se jih držimo, da s holesterolom ne bi imeli težav.



Trans maščobe

Vse maščobe sicer niso slabe, saj tiste, ki jih uvrščamo med zdrave maščobe, pomenijo dober vir energije, vsebujejo esencialne maščobne kisline in v maščobah topne vitamine (A, D, E, K). Težava pa se pojavi, če posegamo predvsem po hrani, ki v sebi skriva transmaščobe. Te pogosto najdemo v raznih sladicah, kot so rogljički, krofi, napolitanke, ter nasploh v sladkarijah, ki jih najdemo na trgovskih policah, v ocvrti hrani (pomfritu ipd.) in še kje. Zelo verjetno jih vsebujejo tudi obroki, ki jih jemo zunaj, v restavracijah, za katere sklepamo, da olja za pripravo hrane ne menjajo pogosto. »Zaradi strukturnih lastnosti se transmaščobe veliko lažje vežejo na stene žil in tako po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije pomenijo resen dejavnik tveganja za razvoj kroničnih srčno-žilnih bolezni, kapi in nekaterih rakavih obolenj. Tveganje je po nekaterih ocenah celo 10- krat večje, kot če uživamo pretežno nasičene maščobe (mesno maščobo, maslo, kokosovo maščobo). Najdoslednejši in najprepričljivejši so dokazi o njihovem vplivu na razvoj bolezni srca in ožilja, vse več raziskav pa nakazuje tudi možnost njihovega vpiiva na razvoj nekaterih vrst raka, nevroloških motenj, bolezni oči, sladkorne bolezni, debelosti, bolezni jeter, pa tudi vpliv na neplodnost in razvoj dojenčkov. Prav tako povečujejo potrebo po esencialnih maščobnih kislinah, ker tekmujejo z njimi za iste encimske sisteme. Transmaščobe so dokazan dejavnik tveganja za razvoj srčno-žilnih bolezni, zato je treba njihov delež v prehrani kar se da omejiti,« svetujejo na NIJZ.



Holesterol nadzirajo jetra

»Ker so jetra glavni organ proizvodnje holesterola, je jasno, da v glavnem odločajo, koliko holesterola bo proizvedeno ter kakšne kakovosti bo. Zamaščena in slabo delujoča jetra tudi izločajo sestavine, ki spodbujajo vnetja,« opozarja Alja Dimic. še en način, kako se lahko poskusite znebiti povišanega holesterola, je potemtakem skrb za zdrava jetra. Zanje najbolje poskrbimo s kakovostnim trimesečnim razstrupljanjem.



Statini - učinkovita naravna rešitev

Rešitve za znižanje škodljivega holesterola se navsezadnje ne skrivajo samo v sintetičnih statinih. Vemo, da skoraj polovica ljudi, ki so jim zdravniki predpisali kemične statine, teh ne uživa zaradi negativnih stranskih učinkov. Zato je toliko pomembnejše, da obstaja tudi učinkovita naravna pomoč. Z naravnimi statini se lahko spretno izognemo številnim neželenim stranskim učinkom siceršnjih zdravil, zato je z njimi vredno poskusiti. Eno izmed glavnih orožij naravnih medicinskih pripomočkov za nižanje holesterola oziroma biostatinov je hitozan, ki ga pridobivajo iz hrustančnih lupin morskih živali. Hitozan se priporoča pri odpravljanju dislipidemije (motenj v presnovi maščob) in hiperholesterolemije (povišanega holesterola v krvi), dveh pomembnih dejavnikov tveganja bolezni srca in ožilja. Je polisaharid, ki deluje na ravni dvanajstnika, tako da z elektrostatiko nase veže micele žolčnih kislin in maščobe, zaužite s prehrano. S svojim delovanjem zmanjša absorpcijo maščob skozi črevesje in spodbuja izločanje maščob z blatom. Zmanjšana absorpcija maščob skozi sluznico črevesja posredno učinkuje tudi na znižanje ravni holesterola v krvi. Hitozan tako znižuje »slabi« holesterol v krvi in obenem tvori viskozen gel v prebavnem traktu, ki omejuje vsrkavanje maščob in pospeši njihovo izločanje. Njegovo izjemno moč so strokovnjaki še povečali s tem, ko so hitozan kombinirali z nekaterimi drugimi sestavinami rastlinskega izvora, fermentiranim rdečim rižem, bioflavonoidi, artičoko in vitaminom C z antioksidativnim delovanjem. Prav ta naravna zmagovalna kombinacija je ključ v boju proti povišanemu holesterolu ter zato prava rešitev tudi za vas.



Si privoščite dovolj spanca?

Povečana vrednost holesterola torej prinaša grožnjo človekovemu zdravju in celo življenju, holesterol v mejah normale pa je za naše telo nujno potreben, saj sodeluje pri obnovi in celjenju tkiv. Ena izmed teorij tako pravi, da se holesterol v resnici poviša takrat, ko v telesu potekajo vnetni procesi. »Zato moramo za znižanje ravni holesterola (oziroma število LDL-delcev) najprej zmanjšati kronična vnetja,« je prepričana Alja Dimic, certificirana prehranska terapevtka iz Holistic centra. Kronična vnetja med drugimi omilimo tako, da imamo pod nadzorom krvni sladkor, alergije in intolerance, da uživamo prehrano, ki ne povzroča dodatnih vnetij v telesu (izogibati se je treba predvsem sladkorju in enostavnim ogljikovim hidratom), ter da si privoščimo dovolj spanca, da se lahko v tem času telo regenerira. Tudi premalo spanca je zato lahko vzrok za povišan holesterol.



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.