KAKO DELUJE
Tablete Lekadol vsebujejo paracetamol, ki lajša bolečine in znižuje zvišano telesno temperaturo. Njegova prednost pred drugimi tovrstnimi zdravili je v tem, da je enako učinkovit, vendar ne poškoduje želodčne sluznice in ne povzroča želodčnih težav.
KDAJ UPORABITI
Lekadol učinkovito lajša:
* glavobol
* menstrualne bolečine
* bolečine v križu, ki so posledica nepravilne drže, natega križa ali športnih poškodb
* zobobol
* bolečine pri poškodbah ter po zdravniških in zobozdravniških posegih
* in znižuje vročino.
Lekadol je varno zdravilo, zato lahko vzamete dve tableti hkrati. Varnost pri dveh tabletah ostane enaka, protibolečinski učinek pa se poveča.
Lekadol v nasprotju z nekaterimi protibolečinskimi zdravili v obliki navadnih ali šumečih tablet (analgetiki), ki vsebujejo druge učinkovine (npr. acetilsalicilno kislino), nima neželenih prebavnih učinkov, kot je draženje želodca in črevesja ali krvavitve iz črevesja.
Lekadol je za lajšanje bolečin primeren tudi za:
* bolnike, ki jemljejo zdravila za zniževanje krvnega tlaka
* sladkorne bolnike
Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
Migrena
Kaj povzroča nastanek migrene?
Migreno povzroča prehodna razširitev možganskih žil, hkrati pa bolečinska živčna vlak. na v možgane pošljejo signale, ki izzovejo boleče migrenska znake. Razloga za to žilno motnjo še ne poznamo natančno. Danes poz-
namo več različnih provokativnih dejavnikov za nastanek migrenskega napada. Poleg psihičnih stresov in motenj ritma spanja so med drugimi znanimi tudi dietni prekrški: uživanje alkohola, čokolade, sira pa tudi uporaba
oralnih kontracepcijskih sredstev. Na hormonski vpliv kaže tudi odvisnost napadov od menstruacijskega ciklusa. Tako je mogoče, da med nosečnostjo migrenski napadi prenehajo, v menopavzi pa pojemajo.
Navodila za bolnike; Združenje zdravnikov družinske medicine, 2009