URINARNI TRAKT
Že v starih časih so ljudje uživali brusnice in nesladkani brusnični sok. Danes ljudje, predvsem pri nas, le redko uživamo brusnice in še redkeje pijemo kisel brusnični sok, ki ga ni priporočljivo sladkati s sladkorjem. Zato lahko, kot dodatek k redni in uravnoteženi prehrani, uživamo tudi prehranska dopolnila, ki vsebujejo izvleček brusnice in njenih aktivnih učinkovin.
Dnevna priporočena količina:
Priporočamo, da dnevno zaužijete 2 do 4 kapsule brusnice
Sestavine kapsul (v dveh kapsulah):
D-manoza v prahu 640 mg
Koncentriran izvleček plodov brusnice 320 mg
(Vaccinium macrocarpon) z najmanj 1% antocianozidov
Ostale sestavine:
Sestavine: D-manoza, izvleček brusnice, hidroksi propil metil celuloza (ovojnica), sredstvo proti strjevanju: magnezijev stearat rastlinskega izvora.
Celiakija
Kako poteka zdravljenje?
Dieta brez glutena je še vedno edino znana metoda zdravljenja. Večina ljudi s celiakijo se za vse življenje odpove krušnim jedem, testeninam in drugim jedem iz pšenične, ržene in ječmenove moke in jih nadomešča z živili iz koruze, riža, ovsa in krompirja. V akutni fazi bolezni je pogosto potrebna tudi izključitev živil z laktozo (mleko) in eventualno s saharozo (sadje). Približno 80% bolnikov ozdravi z dieto, ki pa mora biti seveda dosledna. Izboljšanje se pojavi že v času 48 ur od začetka dietnega zdravljenja, popolno izboljšanje pa čez več tednov. Sluznica tankega črevesa se obnovi šele po več mesecih. Pri približno 20% bolnikov je dieta brez učinka. Takrat je potrebno podvomiti o pravilnosti diagnoze, saj je prav možno, da ima bolnik pomanjkanje laktoze in driske povzročajo mleko ter mlečni izdelki ali pa ima bolnik kolagensko sprue.
Navodila za bolnike; Združenje zdravnikov družinske medicine, 2009