Ovulacija in zanositev + KALKULATOR OVULACIJE

ponedeljek, 11 april 2022



Približno 14. dan menstrualnega ciklusa se prične ovulacija. V 24 urah po ovulaciji: prisotna sperma oplodi jajčece (pride do zanositve). Približno šest dni po oploditvi se oplojeno jajčece vgnezdi v maternično sluznico. Približno 21. dan: če je med menstrualnim ciklom prišlo do zanositve in vgnezditve, ste noseči.



Na kratko o anatomiji | Osnove o vašem telesu | Zaloga jajčec | Osnove njegovega telesa | Vaš ciklus na delu | OvulacijaNekaj dejstev o fazah menstrualnega ciklusa | Mislite, da ste pravi žrebec? | Najprimernejši čas za zanositevNEPLODNOSTVprašanja in odgovori Viri/reference

NEPLODNOST: Posvet z zdravnikom | Vzroki | Diagnostični postopek | Zdravljenje | Zdravljenje doma



Verjamemo, da oploditev v teoriji že popolnoma obvladate (del A vstavi v del B; večkrat ponovi). A koliko prav zares veste o njenem znanstvenem poteku, ki je bolj zapleten od preprostega biološkega pogleda na spočetje? Če ste kot večina upajočih mam in očkov, potem ne ravno veliko. Preden se torej zares začnete truditi za otroka, si vzemite trenutek in občudujte neverjeten proces oploditve.

KALKULATOR OVULACIJE IN KALKULATOR LUTEALNE FAZE!

Oglejte si, kako dve majhni celici, ena vaša in ena partnerjeva, premagata na videz nepremostljive ovire na njuni poti in se srečata, pozdravita in tvorita popolno celoto - enkratno človeško bitje, ki ga boste kmalu klicali dojenček. Spoznati mehanizem spočetja - enega od najbolj neverjetnih v telesnem repertoarju - ni le dih jemajoče, ampak je tudi praktično. Oborožilo vas bo z biološkim znanjem, ki ga boste potrebovali, da boste uspešno opravili svojo nalogo - na novo pa boste znali občudovati čudež, ki se bo pravkar zgodil v vašem telesu.

Možnost, da zanosite, je največja dva do tri dni okoli ovulacije (ovulacija je čas, ko jajčnika oddata jajčece).

Slikovna vsebina: prikaz časa največje plodnosti

prikaz-časa-največje-plodnosti

Diagram: diagram prikazuje povečane količine LH, kar pomeni, da se bo jajčece sprostilo. 

To je navadno sredi menstrualnega ciklusa. Dneve največje plodnosti lahko ugotovite z ovulacijskim testom ali merjenjem bazalne telesne temperature. 



  • Ovulacijski test

S tem pripomočkom ugotavljate povečanje količine LH (luteinizirajočega hormona) v urinu. Ta hormon tvorijo možgani, povzroča pa vsakomesečno sproščanje jajčeca iz jajčnika, test začnite uporabljati nekaj dni pred sredino menstrualnega ciklusa.

Slikovna vsebina: prikaz ovulacijskega testa. 

ovulacijski-test

Nasvet za splošno rabo testa: Indikator pomočite v urin; če se pojavita dve črtici, je količina LH v urinu povečana. 



  • Merjenje bazalne telesne temperature

Vsak dan merite temperaturo. 

termometer-ovulacija

Ob ovulaciji se dvigne za dvigne za pol stopinje nad 37 stopinj celzija in potem ostane nespremenjena do menstruacije. 



Dvig temperature v času ovulacije

diagram-ovulacije

Diagram: diagram prikazuje odvisnost temperature od časa - majhno povišanje temperature nastopi okrog ovulacije. 



Na kratko o anatomiji

Se še spominjate petega razreda? Ko so vam učitelji napovedali ‘pogovor’? Fantje so dobili dodatno uro športne vzgoje. Dekleta pa so dobila - dodatno uro za pogovor o menstruaciji. In o tem, kako se vsak mesec vaši jajčniki, jajcevoda in maternica (da cele vrste hormonov sploh ne omenjamo) pripravljajo na oplojeno jajčece - čeprav tega niti ne načrtujete. Ste poslušali? Če ste - super! Poskusite se spomniti podatkov.

Video vsebina: menstrualni ciklus, fiziologija cikla, biologija

Če pa so vaše osnove anatomije rahlo zarjavele in če so skrivnosti vašega telesa, no, še vedno skrivnosti, se udobno namestite in berite naprej. Znanje o vaših reproduktivnih organih znotraj vas (in tudi - kje ležijo) vam bo pomagalo razumeti celoten ciklus, v zameno pa vam bo veliko lažje začeti s poskusi zanositve.



Osnove o vašem telesu

Najprej razčistimo osnove. Kot lahko vidite na ilustraciji na prejšnji strani, so vaši reproduktivni organi sestavljeni iz jajčnikov (na vsaki strani imate enega), jajcevodov (enako), maternice, materničnega vratu in nožnice.

Verjetno že veste, da jih imate - in da so tipični del žensk vseh vrst. A čas je, da izveste še nekaj več o organih, nujno potrebnih za zanositev:



  • Vaši jajčniki so skladišča vaših jajčec (ova, oziroma ovum v ednini). Vsak mesec eden od njih znotraj folikla dozori, eden od jajčnikov pa ga izloči v jajcevod. Najpogosteje se jajčnika mesečno izmenjujeta (en mesec leva stran, drugi mesec desna). Jajčniki med drugim proizvajajo tudi hormona estrogen in progesteron - več boste izvedeli pozneje - oba sta ključnega pomena pri zanositvi in nosečnosti.



Slikovna vsebina: izgled zdravega ženskega ovarija

prikaz-ovarijev

(v sredini: ženski ovarij, levo: jajcevod, ki je nujen del reproduktivnega sistema)



  • Vaša jajcevoda sta okoli 13 cm dolgi ozki cevki (vsaka leži na eni strani maternice), ki povezujeta jajčnika in maternico. Prav tu - v eni od cevk - se srečata jajčece in semenčica in prav tu poteče oploditev. Oplojeno jajčece nato svoje potovanje nadaljuje skozi jajce-vod, vse dokler ne pride do končne postaje: maternice.



Video vsebina: animacija delovanja jakcevoda. 

  • Vaša maternica je hruškast organ, kjer bo vaš bodoči otrok preživel vašo nosečnost in kjer se bo razvijal in rastel - konec koncev otrokov prvi dom. Vsak mesec se maternična sluznica (endometrij) pripravi na morebitno nosečnost v primeru, da se prikaže dojenček. Če se oplojeno jajčece zares ugnezdi, ga udobna maternica prijazno gosti, in to vse dokler ga s svojimi krči ne iztisne na svet. Če ne pride do oploditve in ugnezditve - kar se dogaja veliko večino vaše plodne dobe - se bo endometrij izločil v obliki mesečnega perila.



Video vsebina: anatomija maternice

  • Vaš maternični vrat leži na dnu vaše maternice in predstavlja vhod vanjo. Ima obliko stekleničnega vratu (steklenica je maternica) in se lahko raztegne tudi do 10 cm, ko je čas za porod.



Video vsebina: anatomija materničnega vratu



Koliko jajčec imate na zalogi?

Ste pripravljeni na štetje jajčec (še preden se izvalijo)? Se ravno sprašujete, koliko jih imate na zalogi? V mislih imejte dve zanimivi dejstvi: ko ste bili zarodek, star med 16 in 20 tednov, je vaše telo gostilo neverjetnih od 6 do 7 milijonov jajčec - kar je neštetokrat več, kot bi jih lahko kadarkoli porabili, čeprav bi si želeli ogromno družino. Od takrat naprej je omenjeno število začelo padati. Ne da ste jih kje pozabili ali izgubili, a rodili ste se s kakim milijonom do dveh milijonov jajčec, ostala so propadla. Število se je med otroško dobo še naprej zmanjševalo vse do pubertete - dokler jajčec niste začeli porabljati z ovulacijo, ste jih gostili med 300 in 400 tisoč. V začetku 37. leta jih imate le še 25.000. Vsekakor veliko manj kot na začetku, a še vedno dovolj za dosego cilja. Ne nazadnje je za otroka potrebno eno samo.



Video vsebina: koliko jajčec lahko ženska sproducira v življenjskem ciklusu?

Odprtina v materničnem vratu (ki leži na vrhu nožnice) je v medicinskem žargonu poznana kot ‘interna os’ ali ‘ustje’. Tu se izloča sluz (več o tej super pomembni sluzi pozneje).

Vaša nožnica je vhod v vaš reproduktivni trakt. Tu se razmnoževanje začne (kadar semenčice med spolnim odnosom pridejo vanjo) in konča (ko jo dojenček izbere za svoj izhod - razen v primeru, da rodite s carskim rezom). Ponavadi je dolga med 10 in 15 cm in dokaj prožna (zaradi česar lahko brez težav prenese tampon in predstavlja prehod za dojenčka s težo med 3 in 4 kg). 



Osnove njegovega telesa

Čeprav so večino reproduktivnih funkcij prevzele ženske - pravzaprav vse, ko je že prišlo do oploditve - sta za otroka kljub vsemu potrebna dva. Brez partnerjeve sperme ne more zanositi prav nobena ženska. Preberite si o dejstvih, ki govorijo o moškem mednožju (če hočete tja tudi pokukati, si oglejte ilustracijo zgoraj):



  • Moda. V nasprotju z žensko, ki se že rodi s celotno zalogo jajčec, moške semenčice v modih, dveh ovalnih žlezah, ki visita pod penisom, nastajajo vsak dan sproti. Ste se že kdaj vprašali, zakaj - vsaj večinski del - ležita zunaj telesa? Ker se semenčice lahko razvijajo zgolj pri temperaturi, ki je od 3 do 4 stopinje nižja od siceršnje telesne temperature. Mošnja (koža, ki moda obkroža) je naravna klimatska naprava, ki modom pomaga obdržati njuno nižjo temperaturo, s tem ko se glede na zunanjo temperaturo tanjša in debeli (to razloži, zakaj visita niže po prhanju z vročo vodo in zakaj po namakanju v hladnem bazenu izgledata čvrstejši).

Slikovna vsebina: izgled zdravih moških mod

moda-ali-testisi

(slika prikazuje 2 modi pri moških, ki so parni organ)



  • Obmodek. Tu semenčice dozorijo in se naučijo plavati - kar je njihova najpomembnejša spretnost. Obmodek sestavlja vrsta tesno upognjenih cevčic, ki ležijo v mošnji, točno na vrhu mod. Da semenčice v obmodku dozorijo, lahko traja tudi od 12 do 21 dni. Do ejakulacije oz. izliva so shranjene tam in v semenovodih.



  • Semenovod. Ko je moški vzburjen, se semenčice iz obmodka izbrizgajo v semenovoda, parni, 38 cm dolgi cevki, ki segata od vrha obmodka skozi moda do spodnjega dela trebuha.



Video vsebina: anatomija semenovoda



  • Semenski mešički. Ko semenska tekočina potuje skozi semenovod, se v

Njegova olimpijska plavalna ekipa

Ste se že kdaj spraševali o semenčicah?

Ker vso pozornost posvečamo vašim jajčecem (Kdaj bodo dozorela? Kdaj bodo primerna za oploditev?), pozabimo na njegove neverjetne plavalce, ki na rezervni klopi čakajo svojo priložnost za prispevek k ekipi Dojenček. Semenčice - tiste paglavcem podobne celice, ki s svojimi migajočimi repki delajo osmice - so najmanjše celice v telesu, a vsaka od njih ima ogromen potencial. Glava semenčice v obliki kapljice meri le 0,05 mm (v primerjavi z njim je jajčece - največja celica v telesu - 30-krat širše od semenčice). Sicer semenčice zares zaostajajo po velikosti (pa saj velikost ni pomembna, kajne?), se pa zato odkupijo s številom. Vsako modo vsako uro proizvede 4 milijone semenčic (da, vsako uro) - okoli 1200 na vsak srčni utrip!

Če vse skupaj seštejemo, ugotovimo, da zdrav moški v svojem življenju proizvede 12 bilijonov (da, bilijonov) semenčic (v primerjavi s slabim milijonom jajčec, s katerimi se začne življenje ženske). Če vas tudi to ne gane, si preberite tole: v vsakem izlivu je v povprečju 100 do 200 milijonov (da, milijonov) semenčic, ki se želijo preleviti v človeško bitje (moški za svojo plodnost potrebuje le okoli 15 % delujočih semenčic, sposobnih oploditve; ostalih 85 % je ponavadi nenavadno oblikovanih, počasnih ali pa kako drugače okvarjenih, a to ne predstavlja prav nobene težave).

Video vsebina: 5 nasvetov za vzdrževanje zdravja sperme. 

Semenčice se zaradi svoje majhnosti lahko odkupijo tudi s svojimi dih jemajočimi atletskimi sposobnostmi in vrtoglavo hitrostjo. Repek vsaki od njih pomaga doseči hitrost do neverjetnih dveh milimetrov na minuto. Da si boste lažje predstavljali - stopite na tekalno stezo in jo poženite na hitrost 6,4 km/h. To je človeški ekvivalent hitrosti semenčice. Ni slabo za mikroskopsko celico. Semenčice vso mogočo hitrost - in moč - potrebujejo, da lahko plavajo od točke A (nožnica) do točke B (čakajoče jajčece v jajcevodu). Če se to zdi sila preprosto, imejte v mislih, da je za semenčice enakovredna razdalja, kot je za vas preplavati tri dolžine (da, tri) Rokavskega preliva, in to brez premora. Prava olimpijska ekipa, ni kaj!

cevki vbrizga tekočina, polna fruktoze - imenovana sperma - in se zmeša s semenčicami. Tako bodo te lažje potovale proti prostati.



  • Prostata, ki leži v spodnjem delu tre-buha pod mehurjem, semenski tekočini doda bazično tekočino (da jo zaščiti pred kislim okoljem v nožnici), medtem ko se semenčice pripravljajo na izliv. Iz prostate gre semenska tekočina, napolnjena s semenčicami, v sečnico, ki poteka skozi odprtino v penisu, in jo moški nato izbrizga skozi nabrekel spolni ud - v upanju na srečanje s svojo boljšo polovico v obliki voljnega in zrelega jajčeca. 

Ste vedeli?

Ste vedeli, da semenska tekočina vsebuje le 1 do 3 % semenčic? Preostali del tiste lepljive mešanice je fruktoza in drugi kompleksni sladkorji, beljakovine ter vitamini in minerali v sledovih, ki semenčice ščitijo, hranijo in jim dajejo gorivo za njihovo popotovanje. Bon voyage!

Prostata je organ, ki ga imajo zgolj moški - ženske tega organa nimajo. 



Vaš ciklus na delu

Že od pubertete naprej vaše telo pleše skrivnostni mesečni ples, ki vključuje možganske signale, hormone in telesne spremembe, ki se končajo z menstrua- cijo - če se seveda ne končajo z nosečnostjo. Če so vaše menstruacije točne kot švicarska ura ali pa rahlo neredne, gre vaše telo skozi popolnoma enak proces dvanajstih korakov:



1. Vaša menstruacija. Prvi dan vaše menstruacije je prvi dan vašega menstrualnega ciklusa - čeprav bi bilo morda bolj logično, da je konec in ne začetek (boste videli zakaj, ko boste brali naprej). A zaenkrat pozabite na logiko - in si zapomnite tole: ker je menstruacija reproduktivni dogodek, ki ga je najlažje napovedati, najlažje opaziti in si ga najlažje zapomniti (če ne upoštevamo tiste neustavljive želje po čokoladnih stvareh), se je medicina odločila njen začetek šteti za prvi dan ciklusa. Ko boste zanosili, bo ta dan ključnega pomena za določitev vseh datumov v zvezi z vašo nosečnostjo - tudi rokom poroda. Približno 5 dni (tako rekoč) se sluznica vaše maternice čisti, zaradi česar menstrualna kri steče skozi maternični vrat in skozi vašo nožnico v zunanjost telesa (ali v vaš tampon). Med menstruacijo se vaš endokrini sistem (torej vaši hormoni) že ogreva za ponovni reproduktivni ciklus.



2. Tvorba FSH (folikle stimulirajoči hormon). Medtem ko krvavite, je vaša hipofiza (ki leži v lobanjskem dnu) zaposlena s povečevanjem količine hormona FSH (hormon, ki stimulira folikle), ki (da, uganili ste) spodbudi od 10 do 20 foliklov z jajčeci, da se razvijejo in pripravijo na ovulacijo (izločijo jajčece meseca).



3. Tvorba LH (luteinizirajoči hormon). Ob koncu vaše menstruacije (okoli 5. dneva ciklusa), hipofiza mešanici hormo-nov doda še enega, LH. LH skupaj s FSH spodbuja zorenje foliklov.



4. Tvorba estrogena. Ko so zaradi delovanja hormonov LH in FSH folikli v jajčnikih dovolj stimulirani, ti začnejo spodbujati proizvodnjo estrogena.

Video vsebina: tvorba estrogena in progesterona v ženskem organizmu

Estrogen povzroči nadaljnjo tvorbo hormona LH (no, to pa je zahvala!), zaradi katerega folikli zorijo še naprej.



 5. Zmaga dominantni folikel. Nekje okoli 8. dneva vašega ciklusa se izkaže, kateri od foliklov je najdominantnejši - tistemu je usojena ovulacija. Ko si ta ustvarja dominantno pozicijo, se ostali razgrajujejo. (Včasih še naprej zori tudi več foliklov, rezultat je večkratna ovulacija in morda tudi večkratna nosečnost.)



6. Endometrijski ciklus. Dominantni folikel še naprej zori in proizvaja vedno več estrogena. Povečana količina estrogena otvori mesečno reproduktivno zabavo v vaši maternici in nekje okoli 12. dneva je porast estrogena povzročila, da se je endometrij (maternična sluznica) obnovil (spomnili se boste, da se je ta izločil med zadnjo menstruacijo pred tednom in pol). 



7. Tvorjenje sluzi materničnega vratu.
Tvorba estrogena vpliva na mnoga področja reprodukcije, med drugim tudi na žleze materničnega vratu - kjer izzove tvorbo sluzi. Ko je nivo estrogena v sre-dini ciklusa najvišji, se njena kvaliteta in kvantiteta iz motne in lepljive (8. ali 9. dan) spremenita v mokro, bistro in sluzasto (med 10. in 13. dnem).



8. Porast hormona LH. Iz ne popolnoma znanih razlogov (telo deluje na vse mogoče skrivnostne načine), hormon LH naraste na svojo 6- do 10-kratno vrednost, svoj vrh pa doseže približno od 12 do 16 ur pred ovulacijo. V času porasta LH-ja poraste tudi FSH, a še zdaleč ne tako dramatično. Porast omenjenih dveh hormonov začasno zavre tvorbo estrogena v zdaj zrelem dominantnem foliklu.

9. Ovulacija. Na sredini menstrualnega ciklusa (okoli 14. dneva v 28-dnevnem ciklusu, čeprav se lahko pojavi med 12. in 18. dnevom v krajšem ali daljšem ciklusu) zaradi porasta hormonov LH in FSH se dominantni folikel začne povečevati, nato pa poči. Iz počenega folikla se izloči jajčece meseca, energija, ki se ob tem ustvari, pa ga izstreli skozi steno jajčnika v čakalnico jajcevoda. Pravkar je potekla ovulacija.



10. Potovanje jajčeca. Ko jajčece zapusti jajčnik, njegovo varno zavetje pos-tanejo resice jajcevoda (cvetnim lističem podobne tvorbe) - saj ga ujamejo in zvabijo v jajcevod, ta pa začne pot proti morebitni nosečnosti.

Video vsebina: oploditev jajčeca in zgodba o epski poti spermija

Če so istočasno do jajcevoda prispele semenčice (in pravočasnost je najpomembnejši dejavnik oploditve), lahko pride do oploditve. Če pa se to ne zgodiali pa če semenčice zgrešijo tarčo in do tega ne pride - se bo jajčece v roku od 12 do 24 ur razgradilo.



11. Tvorba progesterone. Medtem se izpraznjeni folikel spremeni v corpus luteum (prevod: ‘rumeno telesce’) in začne izločati ogromne količine hormona progesterona in manjše količine estro-

Biološka ura

Koliko kaže vaša biološka ura? Vsaj delno je to odvisno od števila dosedanjih rojstnih dni, ki ste jih pra- znovali. Ženska v zgodnjih dvajsetih, ki ne uporablja zaščite, ima vsak mesec od 20 do 25 % možnosti zanositve. V poznih dvajsetih je njena možnost od 15 do 20 %. Številka v zgodnjih tridesetih pade od 10 do 15 %, v poznih tridesetih pa na 8 do 10 %. Možnost se v njenih zgodnjih štiridesetih še zmanjša. A čeprav šte- vilo možnosti s staranjem pada, se to dogaja relativno postopoma, kar ženskam kljub vsemu daje upanje za uspeh.

gena. Estrogen še naprej tvori maternično sluznico, progesteron pa povzroči, da ta dozori in jo pripravi na potencialno nosečnost - in njenega potencialnega prebivalca. Progesteron med drugim opozori hipofizo, naj ustavi proizvodnjo FSH in LH (saj so dnevi tvorjenja foliklov mimo).



12. Propad rumenega telesca. Če se bo ta ciklus končal z menstruacijo in ne z nosečnostjo, potem rumeno telesce začne propadati takoj, ko odvečni LH začne izginjati (ponavadi med 12. in 14. dnem po ovulaciji). Ker rumenega telesca ni več, s tem pa tudi ni vira novega progesterona, nivo hormonov okoli 27. dne močno pade. To povzroči, da se maternična sluznica odlušči s čimer se začne vaša menstruacija in nov ciklus. Če pa je prišlo do oploditve, bo nosečnostni hormon humani horionski gonadotropin (hCG) rumenemu telescu sporočil, naj ostane aktivno. 



Pustite si čas

Seveda si želite čimprej doživeti magijo spočetja in če bi bilo po vaše, bi si želeli, da se to zgodi kar čez noč (ali vsaj ob prvem poskusu). A čeprav vedno obstaja možnost, da vam bo uspelo tako hitro, je stvarno gledano tudi zelo mogoče, da bo trajalo nekaj dlje. Popolnoma zdrav in ploden par lahko za to v resnici porabi tudi od 6 do 12 mesecev. Ne glejte torej na uro. Sledite koledarju, a ne postanite obsedeni z njim vsekakor pa se z njim ne obremenjujte. Raje v svoji kampanji uživajte delujoče še nekaj mesecev, saj bo pomagalo ohranjati nosečnost, dokler njegove vloge ne prevzame posteljica.



Na kratko o oploditvi

Seveda veste, kako se ‘dela otroke’. Ali zares veste tudi kaj več od osnov telesne mehanike; ali veste, kaj se bo dogajalo znotraj vas potem, ko se bosta semenčica in jajčece dodobra spoznala? Preberite si dejstva o oploditvi.



Ovulacija

Ovulacija je proces, pri katerem se jajčece (manjše od pike na koncu povedi) izloči iz enega od jajčnikov in se ujame na konec enega od jajcevodov. Veliki O je ključnega pomena, ko načrtujete zanositve.

Zakaj? Ker je za zanositev potrebno ujeti relativno majhno časovno okno, v katerem se morata srečati jajčece in semenčica in to je ravno nekje v času ovulacije. In omenjeno okno je za jajčece še veliko manjše kot za semenčico. Medtem ko semenčice lahko počakajo in svoje delo opravijo pozneje (če so seveda na pravem mestu), še 72 ur po izlivu ali celo dlje, so jajčeca godna za oploditev od 12 do 24 ur po ovulaciji. Ko jajčece odmre brez srečanja s semenčico, je priložnosti za en mesec konec.



Oploditev

Pot do oploditve se začne s spolnim odnosom. Verjetno poznate potek: ko vaš partner doživi orgazem, v vašo nožnico izbrizga morje semenčic. Verjetno pa še ne veste, kaj jih še čaka. Semenska tekočina je zanje najpopolnejše potovalno okolje, ko se podajo na dolgo pot, saj jih hrani in ščiti, da varno prispejo do jajčeca. Semenska tekočina v nožnici takoj po izlivu koagulira, s čimer prepreči, da bi semenčice zašle s poti in da bi predolgo plavale v napačno smer, na primer takoj ven iz nožnice (in to je zelo uporabno - saj veste, kako malo moški radi sprašujejo za pot). Približno pol ure po izlivu se semenska tekočina popolnoma utekočini (in začne kapljati iz vas, včasih v postkoital- nem curku). A v tem koraku ne skrbite zaradi izgube semenske tekočine, saj semenčice, ki niso uspele preplavati materničnega vratu, niso nič več uporabne. Poleg tega pa semenčice, ki za ostalimi zaostajajo nekaj minut in so še v nožnici, zaradi njenega neprijaznega kislega okolja (kar je lahko dobro ali pa slabo) tako ali tako nimajo velike možnosti preživetja.

Slikovna vsebina: na poti k oploditvi

pod-do-oploditve

Ko semenčice hitro potujejo skozi ne preveč gostoljubno okolje vagine proti prijaznejšemu kanalu materničnega vratu, ki je prekrit s sluzjo (čista in redka sluz, ki jo povezujemo z ovulacijo, semenčicam omogoča lažje gibanje), so izpostavljene nekaterim biokemičnim spremembam, ki jih iz lenih zabušantov preobrazijo v motorčke na repati pogon. Tako so pripravljeni na preskok štartne ovire in se izstreliti skozi maternico in jajcevoda proti svoji tarči jajčecu.

A to še ni vse. Za začetek morajo semenčice ujeti pravi čas. Če jajcevode dosežejo prezgodaj, še preden se pojavi jajčece, tvegajo prezgodnjo smrt. Ce pa pridejo prepozno, pa jajčeca ni več in tako semenčica zamudi svojo enkratno priložnost oploditve. Poleg tega morajo izbrati tudi jajcevod in to ne katerega-koli. Jajčece je ponavadi le v enem od obeh jajcevodov. Če izberejo napačnega, njihove možnosti splavajo po vodi.

Čeprav imajo semenčice dovolj moči, da dosežejo jajčece, se njihov boj še ne konča tam. Stotine semenčic se namreč bojuje za oploditev enega in istega jajčeca, vse plavajo okoli njega in skozi njegovo trdo ovojnico poskušajo prodreti z glavo naprej. Zmaga najboljša če ji seveda uspe tudi prodreti v notranjost jajčeca. Takoj ko srečniku uspe, jajčece okoli samega sebe stvori oviro, ki drugim semenčicam preprečuje vstop vanj (Kdo pa je tvoj očka?). Nato brez kakega pretiranega proslavljanja zmagovalna semenčica prodre v jedro jajčeca in sprosti svoj genetski prispevek in jajčece je tudi uradno oplojeno. V nekaj urah se mikroskopsko majhno oplojeno jajčece (imenovano zigota) razpolovi, nato pa se deli in deli. S tem nadaljuje in začne plavati po jajcevodu proti maternici - potovanje traja približno 6 dni in v času, ko skupek celic (ki se zdaj imenuje blastocista) doseže vašo maternico, je omenjenih celic že okoli sto.



Ugnezditev

Ko se blastocista za naslednjih osem in pol mesecev naseli v vaši maternici, se takoj počuti kot doma. Najprej se zasidra globoko v maternično sluznico (endometrij), ki se je že prej pripravljala na prihod

Prehitite čas

Potem ko semenčice vstopijo v nožnico, potrebujejo še 30 minut, da priplavajo do jajcevodov. Nato traja še 15 do 20 minut, da najdejo jajčece in poskušajo vanj prodreti. Zmagovalec potrebuje Še dobrih 20 minut, da se z glavo prerine skozi trdovratno ovoj- nico jajčeca in tako tudi uradno sproži oploditev. Seštejte čas in videli boste, da ta neverjetno zapleteni proces od spolnega odnosa do oplojenega jajčeca traja le eno uro. Ste za bitko s časom?

malega prebivalca. Ko se počuti varno in udobno, se skupek celic, za katerega komaj čakate, da ga boste crkljali (ko se preobrazi v dojenčka), razdeli na dva dela. Polovica (ki se zdaj imenuje zarodek) bo postala vaš dojenček; druga polovica pa posteljica, neverjetna povezava, ki zarodku dovaja hranila, odvaja pa odvečne snovi. Takoj ko je se oplojeno jajčece ugnezdi, začne izločati hCG - hormon, ki bo povzročil modri plusek na vašem domačem testu nosečnosti.



Nekaj dejstev o fazah menstrualnega ciklusa

Preberite si še nekaj dejstev o fazah menstrualnega ciklusa, ki vam bodo prišla prav, ko se boste začeli truditi za otroka. Prvi del vašega ciklusa od začetka menstruacije do ovulacije se imenuje folikularna faza, njena dolžina pa je od ženske do ženske različna in je odvisna od dolžine ciklusa. Drugi del menstrualnega ciklusa (ki se začne z ovu- lacijo) se imenuje lutealna faza in pona- vadi traja od 12 do 14, a ne več od 16 dni.

Video vsebina: 4 faze mentrualnega cikla. 

Druga faza je predvidljivejša, saj ni odvisna od dolžine ciklusa posamezne ženske, kar omogoča lažje spremljanje plodnosti. Kako vam dejstva o omenjenih fazah pomagajo na poti do otroka? Pomagajo vam določiti tisti najpomembnejši dogodek, ki je neizogibno potreben, če želite zanositi  izločitev vašega jajčeca. Če imate daljše cikluse (recimo od 33 do 40 dni), je to najverjetneje zato, ker je vaša folikularna faza daljša od povprečja - in ne zato, ker je daljša lutealna. Zelo verjetno je, da ovulirate od 12 do 14 dni pred naslednjo menstruacijo. In enako - če so vaši ciklusi med krajšimi, je to znak, da je vaša folikularna faza krajša od povprečja. Tudi če imate menstruacijo na 24 dni, lahko datum vaše ovulacije zlahka ugotovite, če od dneva začetka menstruacije odštejete od 12 do 14 dni (v večini primerov; berite naprej, da boste ugotovili, v katerih primerih omenjeni izračun ne velja). Če so vaši ciklusi neredni, boste za ugotavljanje ovulacije morali poseči po drugih pripomočkih. Čeprav ima večina ciklusov predvidljivo lutealno fazo, lahko 10 odstotkov žensk razvije - enako število plodnih in neplodnih - pomanjkljivost/napako v lutealni fazi (LPD), V tem primeru je čas od ovulacije do naslednje menstruacije 10 dni ali manj.

Kratka lutealna faza je povezana z manjšimi količinami progesterona (ni dovolj časa, da se progesteron poviša) in nezadostno pripravljeno maternico (saj ni dovolj časa, da bi se endometrij dovolj zadebelil). Posledično se zarodek seveda ne more ugnezditi oziroma ne more ostati ugnezden. Kronični LPD pri 3 odstotkih žensk povzroči neplodnost, čeprav v kateremkoli ciklusu 30 odstotkov žensk lahko pride do pomanjkljive lutealne faze. LPD je izredno težko diagnosticirati, a ena od možnosti je spremljanje in zapisovanje vaše bazalne telesne temperature. Če opažate, da je manj kot 10 do 12 dni do visoke temperature po ovulaciji, potem obstaja možnost, da imate težave s pomanjkljivo lutealno fazo. Zdravnik vam lahko izmeri količino progesterona in vam predpiše progesteronske dodatke, če bo to potrebno, ki bodo podaljšali vašo lutealno fazo in izboljšali vašo plodnost. 



Mislite, da ste pravi žrebec?

Pripravite se za kruto soočenje z realnostjo; spoznajte dejstva iz živalskega kraljestva. Prašič izbrizga skoraj pol litra (da, pol litra) semenske tekočine, ko se pari; povprečni moški pa Vi do 1 čajno žličko. Preberite si še eno dejstvo, ki vas bo, hm, malce vznejevoljilo. Izliv povprečnega bika vsebuje 10 milijard semenčic, izliv povprečnega moškega pa od 100 do 200 milijonov. A še preden se začnete smiliti samemu sebi - ali pa zavidati nekaterim vrstam živali moškega spola - morate vedeti, da prašiči in biki še zdaleč nimajo toliko možnosti za parjenje kot ljudje. Kdo je torej pravi žrebec?

V nekaterih primerih vam bodo predpisali tudi clomid.



Kdaj je najprimernejši čas, da zanosim?



Najprimernejša starost

Najprimernejše starosti za zanositev ni. Pri vsaki starosti je nekaj prednosti in nekaj zadržkov, odvisno od zdravstvenega stanja, delovnih pogojev in partnerskih odnosov. Mlade ženske so lahko psihološko in čustveno manj pripravljene na zahteve materinstva, pri zrelih ženskah, ki postanejo matere po 35. letu, pa obstaja večja nevarnost zdravstvenih zapletov, kot je visok krvni tlak, pa tudi večja nevarnost kromosomskih nepravilnosti pri otroku, kot je Downov sindrom.



Po spontanem splavu

Čeprav lahko zanosite takoj po naslednji menstruaciji, včasih traja malo dlje, preden ste na novo nosečnost pripravljeni čustveno. Če ste imeli že več splavov, lahko zdravniki s posebnimi preiskavami poskusijo ugotoviti vzrok. V takem primeru je verjetno najbolje, da počakate na rezultate preiskav, preden poskusite spet zanositi.



Po cepljenju proti rdečkam

Injekcija vsebuje manjšo količino onesposobljenega živega virusa, ki ga vaše telo prepozna kot tujek in proti njemu zgradi obrambo, to traja tri mesece in v tem času ni pametno tvegati, da bi razvijajoči se plod izpostavili virusu rdečk.



Časovni razmak med dvema nosečnostima

Kakšen bo časovni razmak med dvema nosečnostima, je odvisno od različnih dejavnikov, tako od partnerskega odnosa kot od poklicnih ambicij, z zdravniškega stališča pa je priporočljivo z naslednjo nosečnostjo počakati eno leto, da si telo opomore. Če zanosite v času, ko skrbite za majhnega otroka in ga po možnosti tudi dojite, je to lahko za vas prevelik telesni in duševni napor. Ko se vaše telo spopada z vsemi temi zahtevami, to lahko škoduje vašemu zdravju.



Po carskem rezu

Pri carskem rezu zdravniki zarežejo v trebušno votlino in včasih traja kar nekaj tednov, preden se rez zaceli, zato boste verjetno potrebovali več časa, da si boste opomogli.



NEPLODNOST

Neplodnost je opredeljena kot nezmožnost zanositve po enem letu rednih spolnih odnosov brez zaščite. Vzrok je lahko pri moškem, ženski ali obeh. 

Video vsebina: neplodnost, kako težka izkušnja je to...

Neplodnost je motnja in ni isto kot sterilnost, ki pomeni, da reprodukcija sploh ni mogoča.



Posvetujte se z zdravnikom, če:

si želite otroka, vendar po enem letu poskušanja niste zanosili (»poskušanje« pomeni imeti spolne odnose brez zaščite v povprečju trikrat na teden). Začnite z obiskom pri svojem osebnem zdravniku, preden se odpravite v specializirano kliniko. Vzrok je lahko preprost, npr. da spolnih odnosov nimate v času ovulacij. 

Pri mnogih parih nastane zaradi neplodnosti kriza, pogosto povezana s čustvi krivde ali nezadostnosti. Vendar diagnoza neplodnost ni obsodba na sterilnost. Okoli 15% vseh parov je neplodnih (kar pomeni, da v enem letu poskušanja ne morejo zanositi), vendar jih je le od 1 do 2% sterilnih (kar pomeni, da zanositev sploh ni mogoča). Od parov, ki poiščejo pomoč, jih lahko polovica dobi otroka, sami ali z zdravniško pomočjo. Pri neplodnosti je v okoli 40% primerov vzrok pri moškem in v nadaljnjih 40% pri ženski. V preostalih 20% prispevata vzrok oba, moški in ženska.



Vzroki

Pri moških so najpogostejši vzrok neplodnosti okvare semenčic, npr. premajhno število semenčic v spermi, slaba gibljivost (okvarjena sposobnost plavanja semenčice), nepravilne oblike semenčic ali zamašeni semenski kanalčki. Tvorba semenčic je lahko začasno zmanjšana zaradi visoke temperature v testisih - npr. posledica dolgotrajnega kopanja v vroči vodi ali tesnega spodnjega perila. Temperaturne motnje so lahko tudi organskega izvora: če pride do zasuka vene testisov, precej pogostega stanja, imenovanega varikokela, je zmanjšano ohlajanje testisov s krvjo.

Video vsebina: kakšni so vzroki neplodnosti pri ženskah?

Pri ženskah so vzrok neplodnosti motnje ovulacije ali ovirano potovanje jajčeca iz jajčnika skozi jajcevode v maternico. Motnje ovulacije nastanejo zaradi hormonskega neravnovesja ali zaradi cist v jajčnikih. Ovirano potovanje jajčeca skozi jajcevode je posledica endometrioze, tumorjev, adhezij (prirastlin), okužbe ali predhodnih operacij. Motena je lahko tudi vgnezditev jajčeca v maternično sluznico zaradi vezivnih novotvorb, endometrioze, tumorjev, težav z materničnim vratom ali nepravilne oblike maternice. Sluz materničnega vratu lahko okvari semenčice ali ovira njihovo napredovanje, zato ne pride do oploditve.

Starost je pomemben dejavnik: pri ženskah se plodnost zmanjša po 35. letu starosti, zanositev po 45. letu je zelo redka. Vzrok je lahko tudi prevelika ali premajhna telesna teža.

Tako pri moških kot pri ženskah se plodnost lahko zmanjša zaradi psihičnih dejavnikov, npr. tesnobe ali depresije, in zaradi dejavnikov oko­lja, kot so sevanje, pesticidi in druge kemikalije. 



Diagnostični postopki

Zdravnik začne iskati vzrok neplodnosti s pogovorom z obema partnerjema o prejšnjih in sedanjih boleznih, jemanju zdravil in spolni aktivnosti in navadah. Ponavadi najprej preišče moškega, saj je vzrok moške neplodnosti povezan s številom in delovanjem semenčic, kar je mogoče enostavno preiskati.

Pri ženskah začne s celotnim pregledom in odvzame bris materničnega vratu. Nato ugotavlja, ali jajčniki normalno tvorijo in izločajo jajčeca. V krvi lahko določi koncentracije hormonov. Jajčnike in maternico preišče z ultrazvokom, s posebno preiskavo pa ugotovi zaporo jajcevodov ali nepravilnosti maternice. S postkoitalnim testom, ki ga napravi od 2 do 5 ur po spolnem odnosu, ugotovi, ali se ujemata moška sperma in ženska sluz materničnega vratu.



Zdravljenje

Mnogi pari, ki so jih včasih razglasili za neplodne, imajo danes lahko lastnega otroka. Nekaterim pomagajo že ukrepi zdrave pameti, ki povečajo možnost zanositve. 

Parom ponavadi svetujejo, naj imajo spolne odnose tik pred ovulacijo, ki nastopi od 13 do 15 dni pred menstruacijo. Označujejo jo majhen dvig telesne temperature in kemične spremem­be, ki jih lahko zaznate s komercialnimi urinskimi testi. Z enim izmed novejših testov lahko ovula­cijo zaznate v kapljici sline.

Bolj agresivna metoda je spodbujanje ovula­cije s hormoni ali zdravili za plodnost. Ta zdravila imajo dobre uspehe, vendar pa se poveča mož­nost večplodne nosečnosti.

Pri moških zdravimo bolezni prostate, semen­skih mešičkov, mod ali sečnice. Varikokelo zdravnik preveže, s tem se temperatura v modih spet zniža.

Video vsebina: kako pozdraviti prenizko število semenčic

Nekateri pari, katerih neplodnost se drugače ne da ozdraviti, lahko poskusijo z umetno oploditvijo. Postopek je znan kot IVF (in vitro tertilizacija); jajčece oplodijo zunaj ženskega telesa, nato ga vstavijo v maternico ali jajcevod. Pri drugem postopku, imenovanem GIFT (gametni intrafalopialni transfer), jajčece in semenčice skupaj vstavijo v jajcevod. Oba postopka sta zapletena in redko uspeta že prvič; oba tudi veliko staneta.



Alternativni načini

Mnogi alternativni načini zdravljenja izboljšajo plodnost.

Video vsebina: zdravljenje neplodnosti na naraven način. 

Posvetujte se s strokovnjakom za akupunkturo ali homeopatijo.



MEDICINA DUHA IN TELESA

Tehnike sproščanja manjšajo psihološki stres, ki včasih prispeva k neplodnosti. Pomaga lahko vedenjska terapija, prav tako masaža, joga ali meditacija.



PREHRANA

Cink je pomemben za plodnost pri obeh spolih; koristno je nadomeščanje 15 mg dnevno (če jemljete cink, vzemite tudi 2 mg bakra). Vitamin C pomaga moškim, pri katerih se semenčice lepijo, zveča tudi število semenčic. Moškim, ki imajo majhno število semenčic ali slabo gibljive semenčice, pomagata amino kislini arginin in karnitin.



ZDRAVLJENJE DOMA

Za ženske:    

  • Ne uporabljajte pripravkov za v nožnico; nožnica bo semenčicam manj sovražna.   
  • Po spolnem odnosu ležite vsaj še nekaj minut; tako so spolni organi v najboljšem položaju, da semenčice vstopijo v maternični vrat.

Za moške:  

  • Ne pijte preveč alkohola.    
  • Ostanite zdravi; hud prehlad ali gripa tudi za tri mesece zmanjšata število semenčic v spermi.   
  • Moda naj bodo hladna; izogibajte se savni, vročim kopelim in tesnemu spodnjemu perilu.



Vprašanja in odgovori



Kako naj vem, da ovuliram?

Sluz materničnega vratu – v času ovulacije boste morda opazili bolj mokro, prozornejšo in bolj spolzko sluz.

Vaša telesna temperatura – po ovulaciji se telesna temperatura rahlo zviša, kar boste morda lahko zaznali s termometrom.



Ali lahko zanosim ob ovulaciji?

5 dni pred ovulacijo, skupaj z vštetim dnevom ovulacije, so dnevi, ko je največja verjetnost, da boste zanosili. Sperma lahko živi do 5 dni v vašem telesu, tako da lahko zanosite, če imate spolne odnose do 5 dni pred sprostitvijo jajčeca. Po ovulaciji pa vaše jajčece živi le 12 do 24 ur.[1]



Kako dolgo lahko preživi sperma v ženskem telesu?

PET DNI. 

Ejakulirana sperma je sposobna preživeti več dni v ženskem reproduktivnem traktu, največ pa do 5 dni. Oploditev je možna, dokler so semenčice žive. Spermo lahko ohranimo tudi desetletja, če seme zamrznemo.



Kako veš, če je prišlo do ejakulacije?

5 znakov, da je sperma v vašem telesu

  • jutranja slabost lahko nakazuje, da je prišlo do ejakulacije ...
  • nosečnost ...
  • zakasnela menstruacija  ...
  • morebitna utrujenost.



Ali lahko žensko telo zavrne spermo?

Zdi se, da nekaterim semenčicam ne uspeva 'komunicirati' z ženskim reproduktivnim traktom, pa čeprav je moški ploden, lahko ženska njegovo seme zavrne, če ni združljivo z njo. To je verjetneje, če ženska v določenem časovnem obdobju ni bila predhodno izpostavljena njegovi spermi.



Koliko sperme je potrebno za zanositev?

Za oploditev ženskega jajčeca je potrebna ena sama semenčica. Ne pozabite pa, da je za vsako moško semenčico, ki doseže žensko jajčece, na milijone takšnih, ki ga ne dosežejo. V povprečju moški ob vsaki ejakulaciji sprosti skoraj 100 milijonov semenčic. 



Kaj pomeni spočetje?

Spočetje pomeni proces zanositve, ki vključuje oploditev ali implantacijo ali oboje.



Ali je spočetje dan, ko zanosite?

Do zanositve (ko jajčece oplodi sperma) lahko pride takoj tri minute po spolnem odnosu ali pa traja do pet dni. Vgnezdenje (kar pomeni trenutek, ko se oplojeno jajčece pritrdi na steno maternice) se pojavi pet do deset dni po oploditvi, kar pomeni, da se lahko zgodi kjerkoli od pet do 15 dni po spolnem odnosu.[2]



Kako veste, kdaj pride do spočetja?

Zgodnji znaki in simptomi vključujejo krvavitev v času vgnezditve ali morebitne krče, ki se lahko pojavijo 5–6 dni po tem, ko semenčica oplodi jajčece. Drugi zgodnji simptomi vključujejo občutljivost dojk in spremembe razpoloženja.[3]



Ali je mogoče, da čutite spočetje?

Nekatere ženske opazijo znake in simptome, da je prišlo do vgnezditve. Znaki lahko vključujejo rahlo krvavitev, krče, slabost, napenjanje, boleče prsi, glavobole, nihanje razpoloženja in morebitno spremembo bazalne telesne temperature. Toda mnogi od teh znakov so zelo podobni PMS.



Viri in reference

Vir: Družinski zdravstveni vodnik. Konvencionalno in alternativno zdravljenje

1. Ovulation signs - https://www.pregnancybirthbaby.org.au/ovulation-signs

2. Conception Definition & Meaning - Merriam-Webster - https://www.merriam-webster.com/dictionary/conception

3. What Are the Signs That Implantation Has Occurred? - https://www.healthline.com/health/implantation-signs



Strokovna podpora in verodostojnost zapisanega

Vsebina in opis na tej strani je pod nadzorom farmacevtov in ostalih strokovnih sodelavcev.

Posodabljanje zapisov na strani je pod nadzorom: Lukanc Tomaž & Lukanc Maja mag. farm. Strokovni pregled informacij na strani: Lukanc Maja mag. farm. & Lukanc Tanja mag. farm.

V kolikor želite prijaviti napako ali nedoslednost na strani, ki ste jo morebiti opazili, lahko to naredite s klikom na ta link.

Kontaktni podatki (Contact)

Moja lekarna d.o.o.

Grajski trg 41,
8360 Žužemberk

Telefonska številka: 040 474 672 (klici iz tujine: 0038640 474 672)

Več informacij: Kontaktni podatki

Elektronska pošta (e-mail)

Na voljo so sledeči kontaktni maili

in tudi:

O nas (About Us)

Več o naši organizaciji, sodelavcih in zunanjih strokovnjakih je na voljo na sledeči povezavi: O nas in o naši lekarni

Zaposleni (Organization Schema)

Na povezavi so na voljo informacije o naših zaposlenih: Zaposleni podjetja Moja lekarna d.o.o.

Pogoji sodelovanja (Terms of Service) 

Splošni pogoji poslovanja in sodelovanja z nami so na voljo na sledeči povezavi: Pogoji poslovanja

Informacija o piškotkih (Cookie Policy) 

O hranjenju piškotkov je več informacij na voljo na sledeči povezavi: Piškotki

Politika zasebnosti (Privacy Policy)

Na povezavi je na voljo več informacij s področja varovanja osebnih podatkov, ki se izvaja pri nas. Več si preberite na sledeči povezavi: Politika zasebnosti

Pomoč uporabnikom (Customer Service Page)

Spodaj so na voljo rubrike, ki so namenjene vam uporabnikom za lažje delo s spletno stranjo. 
Nudimo vam sledeče kategorije pomoči:

Socialni mediji (Social Media Links)

Predstavljamo se na sledečih socialnih medijih:

https://www.instagram.com/spletna_lekarna/

https://twitter.com/spletnalekarna

https://www.facebook.com/spletna.lekarna

https://www.linkedin.com/in/moja-lekarna-86015927/

Pravica potrošnika o odstopu od pogodbe (Return Policy)

Več o pravicah potrošnikov je zapisano na sledeči povezavi: Pravice potrošnikov

Plačilne opcije (Payment options)

Na moja-lekarna.com so na voljo sledeči plačilni načini:

  • Plačilo po povzetju (dostava s kurirjem ali osebni prevzem v poslovalnici),
  • Plačilo po predračunu,
  • PayPal plačilo,
  • GoCrypto kripto plačila,
  • mBills plačila,
  • bančne kartice (mastercard, maestro, Visa) in
  • Valu/Valu Moneta plačila

Avtorske pravice (CopyRights)

Več o avtorskih pravicah je na voljo na sledeči povezavi: Avtorske pravice

Komentirajte

Prijava na e-novice

Spremljajte naše e-novice in bodite obveščeni o ugodnostih in promocijskih bonih, s katerimi lahko prihranite.